Bugun...


Esmeri Alev Ekebaş

facebook-paylas
GEZGİNCİNİN FELSEFESİ
Tarih: 02-06-2021 07:25:00 Güncelleme: 02-06-2021 07:25:00


KÜRESEL ISINMAYA DİKKAT ÇEKMEK İÇİN OTOSTOPLA DÜNYAYI DOLAŞAN DOĞA SAÇLI KADIN

Datça Havadis: Esmeri Alev Ekebaş

Küresel ısınma ve artan doğa felaketlerine dikkat çekmek için, mesleğini bırakıp 2017 yılından beri Türkiye ve dünyayı gezen “Doğa Saçlı Kadın” Rabia Saçıkara ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Beyaz yakalı mesleğinizi bırakıp, sırt çantanızı alıp, otostop ile Türkiye ve dünyayı gezmeye nasıl karar verdiniz?

Rabia SAÇIKARA: Benim için çok zor bir karar oldu. Mimar olmak hayatım boyunca istediğim tek meslekti. İçten içe yaşamımın doğruluğunu sorgulamaya başladım.22 yaşındaydım ve çok gençtim, hayatta yapılacak çok şey vardı. Görülecek ülkeler milyarlarca insan yaşanılacak sonsuz deneyim. Hayatı o an kaçırdığımı hissettim. Sanki okyanusun içindeki bir akvaryumda gibiydim. Hayatım, yaşayamadan ellerimin arasından kayıp gidiyordu. En çok sevdiğim hobim olan resim çizmeye vakit bulamıyordum. Kitap okumak için zor vakit yaratıyordum. Seyahat etmek için uykularımdan feragat etmem gerekiyordu. 3 gün hiç uyumadığımı hatırlıyorum. Hayatım mesleğim olmuştu ama benim karakterim doğasever bir karakterdi, mesleğim ise bunun tam tersiydi. Hafta sonu kamp yapıyor, hafta içi bina projesi çiziyordum. Çok zıt şeylerdi. Böyle yaşamak ne kadar doğru diye düşünmeye başladım. Bir gün sosyal medya fenomeni olacağım aklımdan geçmezdi. Buna güvenerek, mesleğimi ve evimi bırakarak yola çıkmadım. Hayat, en güzel şeyleri, beklemediğim zaman verdi. Hayalimde; sayısız deneyim yaşamak, dağlara tırmanmak, paraşütle atlamak, dalış yapmak, dünyayı görmek vardı ve öyle de oldu. Şimdi hayalim, Everest’e çıkan en genç Türk Kadını olmak.

Esmeri Alev EKEBAŞ: ‘Doğa Saçlı Kadın’ diye tanınmanız nasıl oldu?

Rabia SAÇIKARA: Tamamen şans diyebiliriz. Mesleğimi bıraktığım ilk zamanlar sosyal medya kullanmıyordum. 2-3 ayda 1 kez, hoşuma giden 1 fotoğrafı Instagram dogasaclikadin isimli profilimde paylaşıyordum. Fethiye Kelebekler Vadisi’nde çektiğim bir fotoğraf büyük ses getirdi ve ilk 10K takipçiye ulaşmam böyle oldu. Instagram’a uzun sure girmeyince, arkadaşlarım, fenomen olmuşsun dediler. Sayfalar da paylaşılmıştı. Sonra, Şanlıurfa gezim sırasında bir muhabir, insanların hakkımda konuştuğunu duyarak gelip benimle röportaj yapmak istemişti. Yollar şans getiriyor insana. Aslında hayatta her zaman şans ayağımıza geliyor, biz ya görmüyoruz ya da korkuyoruz. Aniden bir mikrofon uzatılabiliyor. Sihir gibi bir şey ve röportaj yapmak istiyor. Hayatta her zaman aktif olmalı. Benim tanınmam aktif olduğum içindi. Gezilerim sırasında bolca içerik biriktirdim. Bu içerikleri Tiktok çağımızın sosyal medyasında paylaştım. Orada da 480K takipçiye sahibim. Daha çok tanındım bu sayede. Tüm haber ajansları röportajımı yaptı. İleride, Türkiye’nin ve dünyanın en tanınan kadınlarından biri olacağıma inanıyorum.

Esmeri Alev EKEBAŞ: 2017 yılında başladığınız otostop ile Türkiye ve dünya turunda kaç kıta, kaç ülke, kaç şehir gezdiniz? Sizi en çok etkileyen yerler neresiydi?

Rabia SAÇIKARA: Asya, Avrupa (2 Kıta), Suudi Arabistan, İran, Gürcistan, Türkiye, Bosna Hersek, Kıbrıs, Karadağ. 7 ülke, 105 şehir gezdim. Beni en çok etkileyen İran kültürü oldu. Felsefesi, hayata bakış açısı oldu. İran’da yaptığım otostop boyunca, kimse bana korkmuyor musun diye sormadı. Ben, neden sormuyorsunuz diye merak edip sorunca; “Neden korkacaksın ki? Senin kalbin çok temiz. Sana kötülük uğramaz.” dedi bir kişi. Benim hayat felsefem de buydu gezerken. Kalbini ferah tutarsan; şans gelir, sevgi gelir, güzellik gelir. Aslında iyi insanları da bazen kötü, kötü insanları da bazen iyi algılayabiliyoruz. Algımız temiz olduğu sürece mutluyuz.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Genç bir kadın olarak otostop ile yolculukta yasadığınız acı, tatlı anekdotlarınız var mı? Korktuğunuz anlar oldu mu? Bu cesareti, maceracı ruhu anlatmak ister misiniz?

Rabia SAÇIKARA: Önceden, bir yolda karşıdan karşıya geçerken bile korkan bir kadındım. Yaşadığım bölgedeki trafik kazaları riskini hesaplardım. Hayatımızın tamamen bizim kontrolümüzde olmadığını anladım. Banyoda ayağı kayıp düşerek ölen, uykusunda kalp krizi geçiren yakınlarım oldu. Anlamlı bir şekilde ölmek istedim. Hayallerimi gerçekleştirirken ölmek! Karşıdan karşıya geçerken değil! Keşke demeden ölmek.

Bir kere, sabaha kadar yolda beklemiştim. İlk kez yolda kaldığım için korkmuştum. Yolda kalmak ya da sokakta kalmak özgürlüktü benim için. Korkularımdan arınmıştım, kırılma noktamı yenmiştim. Gece uyuyamıyorsam, sabah güneş doğunca uyuyordum.

Binlerce tatlı, iyi anım oldu. Bana evini açan, yemeğini paylaşan aileler oldu. Bu insanların sayısı oldukça fazla. Kocaman ailem oldu. Hala da görüşürüm. Ufacık bir işim olsa yardıma koşarlar. Düşünsenize, hayallerinizi gerçekleştirmek için yardıma koşan binlerce insan var Dünyanın en güçlüsü benim bu yüzden.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Pandemi tüm dünyayı etkiledi. Bir gezgin olarak süreç size nasıl yansıdı?

Rabia SAÇIKARA: Pandemi sürecinin büyük bir kısmını ailem ile geçirdim. Sonra, çadırımla bir dağda inziva bir hayat sürdüm. İlk başlarda uçak ile seyahatlerime devam ettim. 1 yıl sonunda, hijyen ve mesafe kurallarına dikkat ederek otostopa devam ettim ve ediyorum da.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Küresel ısınmaya, artan doğal felaketlere dikkat çekmek için hangi sosyal projelere imza attınız?

Rabia SAÇIKARA: Ağrı Dağı, 5.200 metre zirve tırmanışı; Karia Yolu Yürüyüşü; Likya Yolu yürüyüşü projelerini gerçekleştirdim. Sosyal medya hesaplarımda, insanları ağaç dikmeye teşvik ediyorum.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Gezgincinin felsefesi nedir?

Rabia SAÇIKARA: Önyargılı olmamak, herhangi bir kalıba bağlı olmamak. Çünkü gezgin, öğrenmeye açık olmalıdır. Gezgin demek, farklı yere aynı bakış açısıyla bakmak değil, aynı yere farklı bakış açısıyla bakmaktır. Bir kalıba ait olmadan kendi kalıbını yaratmaktır. Hayatı, kendi bakış açısı ile yaşamaktır. Aslında gezgin olmak çok yer görmek ile ölçülemez. Aynı yeri çok farklı gözlerden görmektir. Deneyimleyerek görmektir. Çünkü deneyim kalıcıdır, bilgi değildir.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Küresel ısınmaya, afetlere dirençli bir ülke olmamız için hazırlık ve önlem alma kültürü nasıl oluşturulabilir? Önerileriniz var mı?

Rabia SAÇIKARA: Tek bir çözümü var; ‘Ağaç dikmek’. Pandemi dolayısıyla çevre kirliliğinde, hava kirliliğinde belirli oranda azalmalar görülse de bu, kaçınılmaz sonu sadece yavaşlatıyor. Dünyadaki su miktarının azalması, havadaki nem oranının azalması demektir. Bu da küresel ısınmayı arttırır. Çünkü ısınma artar. Ne kadar ağaç dikilirse o kadar yağmur yağar, sıcak hava ve soğuk hava dengelenerek ılık hava oluşur. Artık ne çok sıcak yazlar ne çok soğuk kışlar olur. Böyle giderse, buzullar erirse anakara kaybolacak. Tek çözüm, ağaç dikmek. Ben, takipçilerimle bu bilinci oluşturmaya çalışıyorum. Ağaç dikerken fotoğraf paylaşıp, bilinçaltlarına bu durumu yerleştirmeye çalışıyorum. Fakat yeterli değil. Biliyorsunuz, ülkemizde izinsiz yapılırsa cezası var ve derneklerin, Orman Bakanlığı’nın diktirdiği ağaçlar, bırakın küresel ısınmayı önlemeyi, yavaşlatmıyor bile. Bence, bahçesi olan herkese, bahçenin boyutuna göre en az 5 ağaç dikmek zorunluluğu getirilmeli. Ayrıca ilkokul 1.sınıflara ağaç dikimi yaptırılarak, doğa sevgisi aşılanmalı. Mevcut ormanları korumak çözüm değil. En büyük ideallerimden biri de hatıra ormanı oluşturmak, geleceğe nefes miras bırakmak.

Esmeri Alev EKEBAŞ: İklim değişikliği ile ilgili gözlemleriniz nelerdir? Yağan yağmurlar yok artık. Susuzluktan kavrulan araziler artıyor, hayvanlar yiyecek bulamıyor, su bulamıyor. Çevre Koruma Protokolleri sizce nasıl uygulanıyor? Kalıcı destek ve çözümler nelerdir?

Rabia SAÇIKARA: Ağaç dikilmeye yönelik yasakların ortadan kalkması. İlkokullarda çevre bilinci aşılanması. Çevreyi korumak, popülarite olmalı. Yeni trend, ağaç dikmek olmalı. Sosyal medyalar bu konuda bir şey yapabilir. Mesela en çok çöp toplama videosu çeken ya da en çok ağaç dikme videosu çekene ödül gibi.

Ve bence pandemi devam etmeli ki doğa kendini yenileyebilsin. Aslında doğa kendi kendine her şeyin üstesinden gelir, bize ihtiyacı yok. Biz, kendini onarmasına da izin vermiyoruz. Pandemi’de izin vermiş oluyoruz. Daha az yakıt kullanarak, daha az çevreyi kirleterek gibi.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Gezginci olarak, küresel ısınmanın alarm zilleri çalarken rotanızı nasıl belirliyordunuz? Yerküreyi nasıl bir hayat bekliyor? Geleceğe dair öngörüleriniz var mı?

Rabia SAÇIKARA: Çok sıcak iklime sahip bölgelere bahar aylarında seyahat ediyorum. Yaz mevsiminde, daha serin, yüksek yerleri tercih ediyorum. Çok soğuk olsa da çoğu zaman gezilerime devam ediyorum. Çok sıcaklarda gezmek istiyorsam, su kıyılarını tercih ediyorum.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Dünyadaki kirletilmiş alanlar için nasıl bir strateji oluşturulmalı?

Rabia SAÇIKARA: Ücretli çöp toplama turları düzenlenebilir. Komik gelebilir belki ama, insanlar, para ödedikleri şeyleri yapmayı severler. Bu bir farkındalık oluşturabilir, insanların dikkatini çekebilir. Bunun çözümü, kirletmemek. Geri dönüşümde, karton yerine plastik kullanmak. En azından geri dönüşümü olan, doğada yok olmayan ürünleri kullanarak çöp kapasitesini azaltırız. Mesela, kargolar sadece plastik olsun. Ağaç dikmek kirli suları da temizler, çünkü yağış oranını arttırır.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Gezdiğiniz coğrafyalarda iklim değişikliği hakkında bilgi edinip notlar tuttunuz mu? Bu konuda bir kitap yazmayı düşünüyor musunuz?

Rabia SAÇIKARA: Gördüğüm kadarıyla barajlar, iklimi oldukça etkiliyordu. Kitap yazmayı düşünüyorum.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Fosil tabanlı yakıtlar, 3. nesil biyoyakıt olarak mikroskobik su yosunları kullanılması hakkında ne düşünüyorsunuz? Sürdürülebilir enerji kaynakları insanların hizmetine nasıl sunulabilir?

Rabia SAÇIKARA: Olabilir, neden olmasın? Yakın gelecekte kullanılabilir. Bize en az zarar veren yakıt neyse ona geçilmeli, hatta fayda sağlayan bir yakıt olmalı. Kendimizi zehirliyoruz, doğayı değil.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Sizin için hangi yolculuğunuz daha heyecanlı, daha önemliydi? Yolculuklarınızda düşlediğiniz şeylerle gerçekleştirdiğiniz şeyler örtüştü mü?

Rabia SAÇIKARA: Hiçbir zaman düşlediğim ile gerçek, gezilerimde örtüşmedi. Çünkü ilk defa gördüğüm coğrafya, kültür, enerji. Hiçbir şeye benzemiyordu. Yani belki kelime anlamı aynı olsa da yeni bir yerin hissettirdiği duygular çok farklıydı. Kitaplar, gazeteler, TV’ler o duyguyu yansıtamıyor, yüzeysel kalıyor. Güzel deyip geçiyor ya da çirkin deyip geçiyor. Ben, çok fazla derin duygu hissediyorum. En heyecanlandığım geziler Ortadoğu gezilerimdi. Tarihlerinden dolayı başka bir dünyaya geçmiştim. Özellikle İran, beni heyecanlandırmıştı.

Esmeri Alev EKEBAŞ: İklim mültecisi ne demek?

Rabia SAÇIKARA: Yaşam koşullarının normal olmadığı, ekonominin, sağlığın olmadığı yer demek. Aslında Afrika buna bir örnek, fakat çok uzakta aramaya gerek yok. Ülkemizde çoğu şehirde sağlıklı

hayat yok aslında. Fabrika havası soluyan, büyük şehirlerde yaşayan milyonlarca insan var. Bence sağlık her şeydir, bu yüzden tropik yerlerde gezmeyi seviyorum.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Bilim insanlarının rotasını mı, gönlünüzün rotasını mı takip ettiniz?

Rabia SAÇIKARA: Tabii ki kalbimin. Her insan aynı olamaz. Bilim adamları genelleme üzerine teori yaratırlar. Ben genellemelere ait değilim.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Bir kadın gezgin olarak pandemi sonrası projelerinizi hazırladınız mı?

Rabia SAÇIKARA: Everest planım var. En önemlisi bu proje.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Dünya ve ülkemizle ilgili iklim değişikliği farkındalık projelerinize kişi veya kurumlardan destek aldınız mı?

Rabia SAÇIKARA: Hayır alamadım. Ne belediyeler ne dernekler projemi desteklemedi. Hep tek başımaydım.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Muğla ve Datça'da yaptığınız etkinlik ve faaliyetlerden bahseder misiniz? Datça'yı çok sevdiğinizi biliyorum. Bu bölgenin ve ülkemizin ekolojik olarak; su kaynakları ve iklim değişikliği olarak geleceğe yönelik kaygıları hakkında ne diyorsunuz? Neler yapılmalı?

Rabia SAÇIKARA: Datça; çok ağaç olmayan, çalılardan oluşan bir bölge. Bence ağaç dikmeye müsait bolca orman arazisi mevcut. Belediyenin çok kolay ağaçlandırabileceği bir bölge. Tabii turizm açısından gittikçe popülaritesi artıyor. Bir an önce ağaç dikimine teşvik yönünde okullarda etkinlikler yapılmasını tavsiye ediyorum bu konuyla ilgili. Geleceğin Bodrum’u olmaması adına. Ben, Karia Yolu’nu yürüme projemi gerçekleştirdim. Destek alabilseydim etkili olabilirdi.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Eklemek istediğiniz var mı? Fotoğraflarınızı kullanma izni veriyor musunuz? Size ulaşmak isteyen okurlarımız için sosyal medya hesaplarınızı paylaşabilir misiniz?

Rabia SAÇIKARA: Teşekkür ederim, çok zevkli bir röportajdı. Fotoğraflarımı kullanma izni veriyorum. Beni iyi tanımlayan sorular sordunuz, bu sayede kendimi kolaylıkla ifade edebildim. Mesleğinizi severek yapıyorsunuz, bu çok aşikar.

 Bu yazı 365 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Beşiktaş 40 26 8 6 89 44 84 +45
2 Galatasaray 40 26 8 6 80 36 84 +44
3 Fenerbahçe 40 25 8 7 72 41 82 +31
4 Trabzonspor 40 19 7 14 50 37 71 +13
5 Sivasspor 40 16 7 17 54 43 65 +11
6 Hatayspor 40 17 13 10 62 53 61 +9
7 Alanyaspor 40 17 14 9 58 45 60 +13
8 Fatih Karagümrük 40 16 12 12 64 52 60 +12
9 Gaziantep FK 40 15 12 13 59 51 58 +8
10 Göztepe 40 13 15 12 59 59 51 0
11 Konyaspor 40 12 14 14 49 48 50 +1
12 Başakşehir FK 40 12 16 12 43 55 48 -12
13 Çaykur Rizespor 40 12 16 12 53 69 48 -16
14 Kasımpaşa 40 12 18 10 47 57 46 -10
15 Yeni Malatyaspor 40 10 15 15 49 53 45 -4
16 Antalyaspor 40 9 14 17 41 55 44 -14
17 Kayserispor 40 9 17 14 35 52 41 -17
18 BB Erzurumspor 40 10 20 10 44 68 40 -24
19 MKE Ankaragücü 40 10 22 8 46 65 38 -19
20 Gençlerbirliği 40 10 22 8 44 76 38 -32
21 Denizlispor 40 6 24 10 38 77 28 -39
Takım O G M B A Y P AV
1 Adana Demirspor 34 21 6 7 64 27 70 +37
2 Giresunspor 34 21 6 7 54 25 70 +29
3 Samsunspor 34 20 4 10 58 30 70 +28
4 İstanbulspor 34 19 8 7 62 34 64 +28
5 Altay 34 20 11 3 66 39 63 +27
6 Altınordu 34 17 8 9 58 45 60 +13
7 Ankara Keçiörengücü 34 17 10 7 49 28 58 +21
8 Ümraniyespor 34 14 11 9 46 43 51 +3
9 Tuzlaspor 34 14 15 5 46 53 47 -7
10 Bursaspor 34 14 16 4 56 57 46 -1
11 Bandırmaspor 34 12 16 6 48 51 42 -3
12 Boluspor 34 12 16 6 38 41 42 -3
13 Balıkesirspor 34 9 17 8 35 53 35 -18
14 Adanaspor 34 9 18 7 44 55 34 -11
15 Menemenspor 34 7 14 13 38 62 34 -24
16 Akhisarspor 34 8 20 6 36 59 30 -23
17 Ankaraspor 34 6 20 8 33 61 26 -28
18 Eskişehirspor 34 1 25 8 23 91 8 -68
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 38 28 2 8 82 25 92 +57
2 Sakaryaspor 38 21 5 12 74 35 75 +39
3 Kırşehir Belediyespor 38 21 8 9 57 32 72 +25
4 Kırklarelispor 38 19 6 13 60 32 70 +28
5 Van Spor 38 21 11 6 59 35 69 +24
6 Bodrumspor 38 18 11 9 80 48 63 +32
7 Etimesgut Belediyespor 38 18 13 7 63 36 61 +27
8 Karacabey Belediyespor 38 15 12 11 52 41 56 +11
9 Turgutluspor 38 16 16 6 44 56 54 -12
10 Serik Belediyespor 38 13 11 14 51 48 53 +3
11 Pendikspor 38 15 16 7 66 53 52 +13
12 Pazarspor 38 15 18 5 60 64 50 -4
13 Tarsus İdman Yurdu 38 13 15 10 56 55 49 +1
14 Bayburt Özel İdare Spor 38 14 18 6 52 61 48 -9
15 Sivas Belediyespor 38 11 14 13 63 58 46 +5
16 1922 Konyaspor 38 11 18 9 47 49 42 -2
17 Kastamonuspor 38 8 18 12 31 58 36 -27
18 Elazığspor 38 10 22 6 61 90 33 -29
19 Mamak FK 38 6 26 6 32 121 24 -89
20 Kardemir Karabükspor 38 1 34 3 16 109 3 -93
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 30 20 2 8 43 18 68 +25
2 1928 Bucaspor 30 20 3 7 58 18 67 +40
3 Yeşilyurt Belediyespor 30 17 8 5 50 27 56 +23
4 Ofspor 30 14 5 11 43 31 53 +12
5 Arnavutköy Belediye 30 13 8 9 40 29 48 +11
6 Edirnespor 30 12 9 9 34 31 45 +3
7 Belediye Derincespor 29 10 9 10 38 29 40 +9
8 Artvin Hopaspor 30 10 11 9 41 44 39 -3
9 Fatsa Belediyespor 30 10 12 8 22 31 38 -9
10 Kızılcabölükspor 30 9 11 10 34 33 37 +1
11 Nevşehir Belediyespor 30 9 14 7 31 31 34 0
12 Çankaya FK 30 10 16 4 28 48 34 -20
13 1877 Alemdağspor 30 9 15 6 37 48 33 -11
14 Antalya Kemerspor 30 7 17 6 27 50 27 -23
15 Payasspor 29 5 16 8 29 53 23 -24
16 Manisaspor 30 1 20 9 22 56 12 -34
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 15/05/2021 Göztepe 1 - 2 Beşiktaş
 15/05/2021 Galatasaray 3 - 1 Yeni Malatyaspor
 15/05/2021 Kayserispor 1 - 2 Fenerbahçe
 15/05/2021 Trabzonspor 2 - 1 Gençlerbirliği
 15/05/2021 Hatayspor 0 - 1 Gaziantep FK
 15/05/2021 Antalyaspor 0 - 0 Konyaspor
 15/05/2021 Çaykur Rizespor 0 - 2 Başakşehir FK
 15/05/2021 Sivasspor 2 - 1 Kasımpaşa
 15/05/2021 Fatih Karagümrük 5 - 1 Denizlispor
 15/05/2021 MKE Ankaragücü 0 - 1 Alanyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 09/05/2021 Adanaspor 0 - 2 Samsunspor
 09/05/2021 Tuzlaspor 1 - 2 Giresunspor
 09/05/2021 Menemenspor 1 - 4 Adana Demirspor
 09/05/2021 Bursaspor 0 - 3 Ankara Keçiörengücü
 09/05/2021 Balıkesirspor 0 - 5 Altınordu
 09/05/2021 Altay 4 - 3 Bandırmaspor
 09/05/2021 Ankaraspor 0 - 2 İstanbulspor
 07/05/2021 Akhisarspor 1 - 1 Ümraniyespor
 07/05/2021 Boluspor 3 - 0 Eskişehirspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 08/05/2021 Serik Belediyespor 3 - 0 Mamak FK
 08/05/2021 Tarsus İdman Yurdu 0 - 1 Kırklarelispor
 08/05/2021 Eyüpspor 1 - 0 Van Spor
 08/05/2021 Kastamonuspor 0 - 4 Sakaryaspor
 08/05/2021 Turgutluspor 0 - 0 Bodrumspor
 08/05/2021 Elazığspor 5 - 7 Sivas Belediyespor
 08/05/2021 Kardemir Karabükspor 2 - 2 Kırşehir Belediyespor
 08/05/2021 1922 Konyaspor 2 - 0 Pazarspor
 08/05/2021 Etimesgut Belediyespor 1 - 2 Karacabey Belediyespor
 08/05/2021 Bayburt Özel İdare Spor 2 - 2 Pendikspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 01/05/2021 1877 Alemdağspor 0 - 0 Edirnespor
 01/05/2021 Arnavutköy Belediye 0 - 0 Diyarbekirspor
 01/05/2021 Manisaspor 1 - 2 Ofspor
 01/05/2021 Artvin Hopaspor 1 - 0 Fatsa Belediyespor
 01/05/2021 Kızılcabölükspor 0 - 1 Yeşilyurt Belediyespor
 01/05/2021 Nevşehir Belediyespor 1 - 2 Çankaya FK
 01/05/2021 1928 Bucaspor 3 - 0 Antalya Kemerspor
 25/04/2021 Ofspor 0 - 0 Arnavutköy Belediye
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI