Bugun...


Esmeri Alev Ekebaş

facebook-paylas
DATÇA BİNİCİLİK MERKEZİ RÖPORTAJI
Tarih: 16-09-2021 16:46:00 Güncelleme: 18-09-2021 22:40:00


Ruhunuz Yoksa Atınız Koşmaz Moğol Atasözü

Datça Havadis: (Röportaj) Esmeri Alev Ekebaş / Foto: Seyit VARIŞ

 Bu röportaj Esmeri Alev Ekebaş olarak beni heyecanlandırdı. Atlara özel sevgi duyarım. Muhteşem atlar ve binicilik eğitimi ile ilgili Datça Binicilik Merkezi sahibi  Seyit Varış ile konuştuk.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Sayın Seyit VARIŞ, kendinizi ve kurduğunuz at çiftliğini tanıtır mısınız?

Seyit VARIŞ: Ben Seyit Varış. Nevşehir doğumlu. Kısaca, güzel atlar diyarından. 20 yılı aşkındır atlar ile iç içe bir eğitimciyim. Atalarımızın dediği gibi; “Çıraklığını yapmadığın işin asla ustalığını yapma.” Datça; iklimi, zengin doğal kaynakları, coğrafi yapısı, bozulmamış çevresi, denizi, zengin tarihi, kültürel varlıkları, yerel yaşam tarzı ve gelenekleri ile alternatif birçok turizm çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. 2020 yılında hizmete açılan Datça Binicilik Merkezi, Hızırşah Köyü girişinde kurulmuş, otantik mimarisiyle dikkat çeken bir işletmedir. At biniciliği etkinlikleri ve verdikleri binicilik eğitimlerinin kamplı olması, orman ve arazi ile sahil turlarımız ilçenin turizm çeşitliliğine renk katmaktadır. Sakin, nezih ve huzur dolu bir ortamda, doğa ile baş başa, eğitimli safkan atlarla doğanın ve engin dinginliğin keyfini çıkarın.

Esmeri Alev EKEBAŞ: İlk evcilleştirilen at AHAL TEKE, şahin ile yarışıp onu geçen at’a denir. Türkmenistan'da, adına at bakanlığı kurulan attır. Bu at ırkı hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Seyit VARIŞ: Adı, Manas ve Dede Korkut gibi Türk destanlarında geçen ve ismi Türkmenistan’ın Ahal vilayetinde yaşayan Teke Türkmenlerinden gelen Ahal Teke kanı, Avrupalı at soylarının pek çoğunda bulunur.

AT BAKANLIĞI OLAN İLK ve TEK ÜLKE

1991’de Sovyetler Birliği’nin yıkılmasıyla bağımsızlık kazanan Türkmenistan, ilk iş olarak yaklaşık 1 yıl sonra Türkmen At Bayramı’nı ilan etti. Dünya’da At Bakanlığı kurulan tek ülke olan Türkmenistan’da; “Sabah kalk atını gör, atından sonra babanı gör.” şeklinde bir atasözü bulunur. Ayrıca soylarının saflığını korumak ve başka atlarla çiftleştirilerek saflığının bozulmasının önüne geçmek için Ahal Teke atlarının Türkmenistan dışına çıkarılması yasaklanmıştır.

Türkmenler, hızlı koşan Ahal Teke’den hiç vazgeçmeyerek, asırlar geçmesine rağmen atlarının genetiğini korumayı başardılar.

Ahal Teke kültürü, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un 2013 yılında yayınladığı milli programda güvence altına alındı. Saf Ahal Teke atlarının koruma altına alınması, kültürel mirasa sahip çıkma açısından büyük önem taşıyordu.

Esmeri Alev EKEBAS: Atlar günde kaç km.'den fazla koşabilir?

Seyit VARIŞ: Bir gün içerisinde, minimum 120-140 km., 1-2 veya daha fazla bölümden oluşur. İki gün olarak da düzenlenir: 140 km. parkur (70 km. +70 km.) Hız sınırı: Minimum 12 km./saat

Esmeri Alev EKEBAŞ: Atların zor koşullara dayanıklılığı nasıldır?

Seyit VARIŞ: * Soğukkanlı Atlar: Soğukkanlı atlar; çiftçilik, yük çekme ve diğer ağır işçilik için kullanılan eski Avrupa atlarının torunlarıdır. Eski soğukkanlı atlar savaş için de kullanılıyordu. Orta çağ şövalyeleri, ağır zırhlı adamları taşıyabilecek ve zırh kuşanabilecek, ağır, güçlü binek atlarına ihtiyaç duyuyordu. Mızrakla saldırmak da ağır bir at gerektiriyordu ve soğukkanlı ağır atlar bu göreve uygundu. Draft (ağır yük) atları, soğukkanlı atlar olarak kabul edilir; ılık ve sıcakkanlı atlardan birkaç santimetre daha büyük olurlar ve ılıkkanlı atlardan iki yüz, üç yüz kilogram ya da daha fazla ağırdırlar. Ağır tavırları ve büyük ağırlıkları yüzünden soğukkanlı atlar çiftlik şovlarındaki yük taşıma ve çekme yarışmaları dışında diğer sporlar için uygun değildirler. Daha kalın tüyleri ve

yeleleri, daha ince tüylü olan atlara oranla sert hava koşullarına daha dayanıklıdır. Başları ve gözleri büyüktür, bacakları ve omuzları çok iridir, saman ya da gübre dolu arabaları çekmek ya da koşum takımı takılması için kullanılırlar.

* Sıcakkanlı Atlar: Hassasiyetleri nedeniyle, sıcakkanlı atlar, beceriksiz ya da acemi bakım yüzünden fazlasıyla kolay zarar görebilirler. Bacakları hassastır ve dikkatli bir bakım ve doğru türde sporla korunmalıdır. En pahalı atlardır, yetiştirmesi ve satın alması maliyetlidir, bu da onları çok zenginlerin oyuncağı ve dünya çapındaki karlı yarış endüstrisinin belkemiği yapar.

Sıcakkanlı at ırkları: Arap, Anglo-Arap, Thoroughbred, Berberi (Barb), Shagiya Arap, Fas Barb, Spanish Barb, Pintabian, v.b.

* Ilıkkanlı atlar: Sıcakkanlılardan daha az heyecanlıdırlar, bu da onları binmek ve hafif işlerde kullanmak için uygun kılar. Ilıkkanlı atlar, “Dressage” gibi olimpik sporlarda popülerdir ve birçok Avrupalı yetiştirici, yarışmalar için ılıkkanlıları yetiştirir.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Atlara ait efsaneler, inanışlar nelerdir?

Seyit VARIŞ: Atla ilgili doğum dönemindeki inanışlar vardır. At, koruyucu güce sahip olduğuna inanılan bir hayvan olduğu için kültür içerisinde bir kod olarak mühim bir yere sahip olmuş ve doğumla ilgili pratiklerde geniş bir coğrafyada yer edinmiştir. Bunun yanında atın, geç yürüyen çocukların yürümesine yardımcı olduğu şeklindeki bir inanış da atın koruyuculuğu yanında yardımcı bir güce de sahip olduğunu göstermektedir. Çocukla ilgili özel günlerde atın hediye edilmesi ve misafirlere at etinin ikram edilmesi de atın maddi bir zenginlik olarak görüldüğünü göstermektedir.

Esmeri Alev EKEBAŞ: At binmenin çocukların gelişimi açısından ruhsal ve fiziksel yararları nelerdir?

Seyit VARIŞ: Her çocuğun hayatında olması gereken sorumluluklar, erken yaşta at binme ile güçlü bir karakterin gelişmesine yardımcı olur. İyi bir at binicisi olmak için, her gün bindiğiniz hayvanın davranışları ve duyguları hakkında da fikir sahibi olmanız gerekir. Sabır, tevazu ve sempati, tüm bunların içindedir. Bu duygular sizi sadece iyi bir at binicisi yapmaz. Bu asil hayvanlar ile erken yaşlarda kurulan dostluklar, birçok kazanımının yanında, insan hayatına yaşam boyu neşe katar. Öğrenilen, paylaşılan ve anılarla bütünleşen hikayeler, yaşamın içindeki neşeyi ayaklandırmak için atlarla kurulan dostluğun bir hediyesidir.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Poni (Pony) küçük at ırkı hakkında bilgi verir misiniz?

Seyit VARIŞ: Poni ile at arasında sadece bir fark vardır. O da, boylarıdır. Cidago kemiğinden ölçüldüğünde 1.48 m.’nin altında kalan küçük boylu atlara “Poni” denir. Fakat bu durumun istisnaları vardır. Bazı yerlerde, 1.48 m.’den uzun bir at, Poni olarak sınıflandırılabilir.

Kısa boyundan dolayı, biniciliğe başlayan çocuklar için ve bazı yerlerde de binek ve yük hayvanı olarak kullanılırlar. Sağlam yapılı, dayanıklı ve uysal hayvanlardır. Poniler, yetiştirildikleri ülkeye göre adlandırılır: İskoç Ponisi, Shetland Ponisi, Korsika Ponisi, Togo Ponisi. Türkiye’de midilliler daha çok Kuzey Ege bölgesinde yetiştiriliyor.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Binicilik dersleri almak isteyenlere iyi bir deneyim yaşamaları için ne önerirsiniz? At binmenin püf noktaları ve dikkatli olunması gereken konular nelerdir?

Seyit VARIŞ: İlk kez biniyorsanız, muhtemelen dörtnala koşturmayacaksınız ama aklınızda olsun; at koşarken, mümkün olduğunca gövdenizi öne eğmeyin, dik durun.

Bazen atlar bir şeye tepki verdiğinde aniden kafalarını geriye savururlar. Dik durduğunuzda zarar görmezsiniz. İlk kez at biniyorsanız, hayvanla samimiyet geliştirmemişsiniz demektir. Bu yüzden sesli komut vermekten kaçının, eğitimli bile olsa sizi iyi tanımadığı için sesinizi muhtemelen doğru yorumlayamayacaktır. Size tavsiye edilen birkaç dizgin hareketi ile yetinin. Huyunu suyunu bilmediğiniz atın yanına sahibi/eğiticisi olmadan hızla yaklaşmayın. Binmeyi hiç denemeyin.

Önceden hayvanı sakinleştirme hareketi olarak genelde başı okşanır. Doğrudur ama acemilerin sırt ya da baş kısmına fazla dokunması atı rahatsız edebilir.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Rahvan atcılığı bitiyor mu?

Seyit VARIŞ: Günümüzde rahvan at yetiştirme geleneği Anadolu’da devam etmekte ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu bünyesinde rahvan at yarışları düzenlenmektedir. Bugün Türkiye’de rahvan atlar, Samsun’da yetişen Canik atları ve Kastamonu’nun Daday ilçesinde yetişen Oryantal ırk denilen Türk-Arap atı karışımı atlardır.

Ülkemizde yapılan bütün rahvan yarışlarda mutlaka davul-zurna çalınır, Köroğlu ritmi vurulur. Rahvan binicilik; Doğu’da Kars, Ağrı, Erzurum; Batı’da İzmir, Manisa, Balıkesir, Bursa, Denizli; Kuzey’de Artvin, Trabzon, Ordu, Zonguldak, Samsun; Güney’de Antalya’da yaygın olarak yapılmaktadır.

Esmeri Alev EKEBAŞ: At tutkunuz nereden kaynaklanıyor?

Seyit VARIŞ: Ben yaklaşık 20 yılı aşkın bir süredir at binmeyle uğraşıyorum. Şahsımı terapi ettiğine inandım. O yüzden de at bende bağımlılık yaptı. O, benim bir parçam oldu. Dolayısıyla atlı spor, at sevmek, at sevgisi yaşamın kendisidir. Bunu ben yaşayarak hissettim ve yaşayarak söylüyorum. At, hepimizin bildiği gibi, ata sporunun bir parçasıdır. At, benim için, küçüklüğümden itibaren hayalini kurduğum bir tutkudur.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Tarihimizden gelen bir at sevgisi var. Türk soy atlar nelerdir?

Seyit VARIŞ: Eski Türkler arasında 200’den fazla at ırkı olduğu bilinmektedir. Türkler sürekli at cinsleri bulur. Bilinen Türk at cinslerinin bazıları ise şöyledir; Anadolu atı, Ayvacık midillisi, Canit atı, Cirit atı, Çukurova atı, Doğu Anadolu atı, Hınıs atı, Karacabey, Karakaçan, Malakan, Trakya, Türk Arap atı, Türk Haflinger atı, Türk İngiliz atı, Türk Nonius atı, Türk Rahvan atı, Türk Semer atı, Türk Tırıs (Araba) atı, Uzunyayla atıdır.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Rahvan, tırıs ve dörtnal atların farkları nedir?

Seyit VARIŞ: Atların doğal yürüyüşleri ırklara göre özgünlük kazanabilir ya da farklı karakteristik gösterebilir. Atların 6 tip doğal yürüyüşü olduğu fikri yaygın olarak kabul edilse de en çok bilinenleri; Adeta (Ağır Aksak), Tırıs, Dörtnal, Rahvan yürüyüş şekilleridir.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Atların bakımı zor mudur?

Seyit VARIŞ: At yetiştiricisinin, at psikolojisini bilmesi ve doğduğu günden başlayarak tayı uygun bakıma alması en önemli konudur. Birçok at yetiştiricisi at’a aşıktır ve doğal olarak doğru olanı yapar. Atlarda en az 45’er dakikalık sürelerle günde iki kez tımar yapılması alışkanlık yapılmalıdır.

Atlarımızla, her gün olduğu gibi, bebek gibi ilgilenmek gerekiyor. İşi biliyorsanız, atların gerçekten dilinden anlıyorsanız, kontrolleri düzenli yaparsanız… Ben, asla zorlandığımı düşünmedim.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Aydın, Denizli ve Muğla'da rahvan at yarışları var. Türkiye genelinde yarışlara katılıyor musunuz?

Seyit VARIŞ: Rahvan atları biliyorum ama ilgilenmiyorum. Benim branşım dışında. Benim parkurum, 4 Nal Cappadociada Endurans. Atlı Dayanıklılık Koşucusu olarak gurur duyuyorum.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Hangi cins atlara sahipsiniz?

Seyit VARIŞ: Datça Binicilik Merkezi olarak şu an safkan ırk Arap atlarımız, Avrupa Poni ve Shetland midilli atlarımız bulunmaktadır. Yıl içinde yeni doğan taylarımız oluyor. İlk tayımız doğdu ve ismini “Datça” koyduk.

Esmeri Alev EKEBAŞ: At biniciliği eğitimi verirken zorlandığınız anlar oldu mu?

Seyit VARIŞ: Acemi bir binici için en uygun at; sakin, iyi eğitimli, itaatkâr ve istikrarlı olandır. Bunun için genellikle yaşı ilerlemiş atlar tercih ediyorum. Kendim, bir eğitmen olarak, öncelikle atlarımı eğitiyorum. Pek zorlandığımı sanmıyorum. Son olarak; “İnsana, bildiği şey kolay gelir.”

Esmeri Alev EKEBAŞ: At nasıl bir dosttur?

Seyit VARIŞ: Atlar, hayvanlar aleminin gerçekten hassas canlılarındandır. Başlarda atlardan uzak durabilirsiniz, özellikle de ne kadar sevecen hayvanlar olduğunu bilmiyorsanız. Bunu ben uydurmuyorum. İri cüsseleri ile kendileri gösteriyorlar. Evcilleştirilen hayvanlar içinde en asil olanı atlardır. Sadık ve duygusal hayvanlardır.

Esmeri Alev EKEBAŞ: At binmenin, at ve insan dostluğunun bir felsefesi var mı?

Seyit VARIŞ: Temelinde barındırdığı doğa ve hayvan sevgisi sayesinde bir yaşam biçimi olan binicilik sporu; “Bireyin, yeryüzünün en soylu varlıklarından biri olan at ile birbirlerini tanıyarak, etkileyerek ve nihayette tamamlayarak oluşturdukları uyumu, kendilerini izleyenlere en estetik biçimde sundukları bir sanat” olarak tarif edilebiliyor. Biniciliği; “At ve binicinin sahip oldukları kudret ve maharetleri sanatsal bir gösteriye dönüştürme süreci içerisinde, evrensel doğrulardan azami suretle istifade eden ve sürekli kendini geliştirme gayreti içerisinde olan bir bilim” olarak da tanımlamak mümkündür.

Binicilik; insanla at arasındaki arkadaşlığın kurulması ve bilimsel yapılan bir sanat olabilir ama bugün gitgide teknikleşen çağımız insanını doğaya bağlayarak, fizik ve ruh gelişimini sağlayan en soylu sporlardan birisidir. Dolayısıyla sosyal ve kültürel kalkınmaya katkısı büyüktür. İnsan yaşamında ata düşen ezeli görevin, sonsuza kadar önemini aynı düzeyde koruyarak sürdüreceğine inanıyorum.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Türkiyemizde binicilik tarihini anlatır mısınız?

Seyit VARIŞ: Günümüzden 4 bin yıl önce Orta Asya’daki Türklerin at’ı binek hayvanı olarak kullandıkları bilinmektedir. At’a sağlam oturmanın ve üzenginin önemini ise ilk olarak Kafkas kökenli İskitler kavramışlardır. At sırtında savaşan ve avlanan en eski topluluk olarak Hititler, tarihe geçmiştir.

Türkler, Orta Asya'da göçebe olarak yaşadıkları eski çağlarda iyi biniciydiler. Eski Türklerin, cirit (polo) gibi at sırtında oynanan oyunlarda usta oldukları bilinmektedir. Ama yerleşik yaşama geçildikçe ve Osmanlı döneminde, özellikle kentlerde, binicilik önemini yitirmiş ve askeri amaçlarla sınırlı kalmıştır. 1913'te Sipahi Ocağı'nın kurulmasıyla biniciliğe yeniden önem verilmeye başlanmıştır. Özellikle Cumhuriyet döneminde binicilik, sivillerin de ilgi gösterdiği bir spor haline gelmiştir. Türk biniciler uluslararası yarışmalara ilk kez 1931’de katılmış ve Yüzbaşı Cevat Mustafa, bireysel sıralamada üçüncülük elde etmiştir. Ertesi yıl Teğmen Saim Polatkan, "Kısmet" adlı atıyla ikinci olmuştur. Türk biniciler arasında uluslararası karşılaşmada ilk altın madalyayı, 1934’te, Viyana konkurhipiklerinde Teğmen Cevat Gürkan almıştır. Uluslararası karşılaşmalarda adını duyuran ilk Türk kadın binici, Hayal Gönenli'dir ve 1971 yılında Balkan Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanmıştır. Sonraki tarihlerde, özellikle Balkan ülkeleri arasında yapılan karşılaşmalarda pek çok Türk binici madalya almıştır.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Atla yapılan sporlar nelerdir?

Seyit VARIŞ: Engel atlama, binici ve atın 10-13 adet arasında çeşitli engellerden oluşan parkuru hata yapmadan bitirmeye çalıştığı bir atlı spordur. Engel atlama, Uluslararası Binicilik Federasyonu (FEI) tarafından resmi disiplin olarak kabul edilen ve olimpiyatlarda da yarışılan bir spor dalıdır. At ve binicinin uyumu, binicinin dengesi, atın eğitimi ve becerisi çok önemlidir. Yarışma sırasında engele çarpmak ve devirmek, atın engeli atlamayı reddetmesi ile parkuru bitirme süresi, sıralamayı etkileyen faktörlerdir.

At Terbiyesi/Dresaj ve Engelli At Terbiyesi

Biniciliğe ilk başlangıç olan at terbiyesi, at eğitiminin ve at ile binicinin uyumunun en üst noktasıdır. At terbiyesi, günümüzde olimpiyatlarda yarışılan atlı sporlardan birisidir. Hareketleri yaparken referans alınan noktaların bulunduğu, 20x60 metrelik bir manejde müsabakalar yapılır. FEI tarafından belirlenen at terbiyesi kuralları çerçevesince yarışmalar gerçekleştirilir.

Esmeri Alev EKEBAŞ: 3 Günlük Yarışma Binicilik Sporu branşları nelerdir?

Seyit VARIŞ: Dresaj, arazi parkuru ve engel atlama parkurunda 3 günde tamamlanan bir atlı spor dalıdır. İlk gün at terbiyesi, ikinci gün arazide engel atlama parkuru, hız ve dayanıklılık, üçüncü gün ise engel atlama yarışmaları yapılır.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Atlı Dayanıklılık Binicilik Sporu branşları nelerdir?

Seyit VARIŞ: Atlı dayanıklılık, birçok yerde endurans (ing. endurance) olarak da bilinir. Yarışmada, atın dayanıklılığı ve hızı önemlidir. Ortalama her 40 kilometrede zorunlu sağlık kontrolü yapılır. Binicilerin yarışta hangi yürüyüş şeklinde gittiğinin bir önemi yoktur.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Voltij (Atlı Jimnastik) Binicilik Sporu branşları nelerdir?

Seyit VARIŞ: Binicilerin bireysel ya da takım olarak yarışabildiği atlı jimnastik (voltij); atın üzerinde özel bir eyerle (voltij eyeri) yapılan denge hareketlerinden oluşan bir yarışmadır. Hareketler, 15 m. çapında çılbır (lonj) yapan at üzerinde gerçekleştirilir.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Atlı Araba Yarışları Binicilik Sporu branşları nelerdir?

Seyit VARIŞ: Atlı araba yarışları, en eski atlı spor dalı olarak kabul edilir. Biniciler; tek, çift veya dört at tarafından çekilen arabalarla yarışır.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Kovboy Binişi Binicilik Sporu branşları nelerdir?

Seyit VARIŞ: Eski zamanlarda Amerika kıtasında sığır sürülerini çevirmek, idare etmek için kovboyların yaptığı hareketler bu spor dalının temelini oluşturur. Çoğunlukla Amerika ve Kanada’da yapılan müsabakalarda 6 yaş ve üzeri atlar, atletik yapıları ve manevra kabiliyetleriyle yarışmaktadır.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Olimpiyatlarda hangi binicilik sporu yarışmaları vardır?

Seyit VARIŞ: Olimpiyatlarda sadece engel atlama, dresaj/at terbiyesi ve 3 günlük yarışma branşlarında bireysel ve takım olarak yarışmalar yapılmaktadır.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Datça ve çevre il, ilçe halkının at biniciliğine ilgisi nasıl? Size ulaşmaları için sosyal medya adreslerini verir misiniz? Fotoğraflarınızı kullanma izni verir misiniz?

Seyit VARIŞ: Öncelikle Datça’nın ilk At Binicilik Çiftliği olmaktan gurur duyuyorum. Datça halkı atlara ilgi duyuyor. Sadece düşünceleri; “Acaba düşer miyim?”, “At bizi alır kaçar mı?” Çiftliğimizi ziyaret eden kişiler, atlarımızın sakin ve uysal olduğunu söylüyorlar. Dediğim gibi, bu ön yargıyı sanırım kısa zamanda aşarak insanlar çiftliğimizi daha fazlası ile tanıyarak önem gösterecek. Fotoğraflarımı kullanmanıza izin veriyorum.

 Bu yazı 488 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Trabzonspor 21 15 1 5 38 15 50 +23
2 Konyaspor 20 11 3 6 32 16 39 +16
3 Başakşehir FK 20 10 6 4 30 20 34 +10
4 Adana Demirspor 21 9 5 7 30 24 34 +6
5 Fenerbahçe 21 9 6 6 33 26 33 +7
6 Beşiktaş 21 9 7 5 33 30 32 +3
7 Hatayspor 20 10 8 2 28 26 32 +2
8 Gaziantep FK 21 9 8 4 27 28 31 -1
9 Sivasspor 21 7 5 9 28 21 30 +7
10 Fatih Karagümrük 21 8 7 6 29 30 30 -1
11 Alanyaspor 20 8 7 5 30 32 29 -2
12 Kayserispor 21 7 7 7 29 29 28 0
13 Galatasaray 20 7 7 6 24 24 27 0
14 Giresunspor 20 7 9 4 20 19 25 +1
15 Antalyaspor 21 6 10 5 22 32 23 -10
16 Göztepe 21 5 10 6 24 29 21 -5
17 Kasımpaşa 20 4 10 6 22 29 18 -7
18 Altay 20 5 12 3 23 33 18 -10
19 Çaykur Rizespor 21 5 13 3 19 38 18 -19
20 Yeni Malatyaspor 21 4 14 3 17 37 15 -20
Takım O G M B A Y P AV
1 Ümraniyespor 20 13 4 3 35 16 42 +19
2 MKE Ankaragücü 20 13 4 3 32 15 42 +17
3 BB Erzurumspor 19 11 4 4 33 22 37 +11
4 Eyüpspor 19 10 4 5 30 22 35 +8
5 Bandırmaspor 20 10 7 3 32 20 33 +12
6 İstanbulspor 20 10 7 3 30 25 33 +5
7 Adanaspor 19 8 6 5 23 20 29 +3
8 Samsunspor 18 7 5 6 26 23 27 +3
9 Gençlerbirliği 19 8 9 2 23 26 26 -3
10 Manisa FK 20 7 9 4 22 26 25 -4
11 Boluspor 19 6 7 6 21 21 24 0
12 Tuzlaspor 19 6 7 6 19 19 24 0
13 Kocaelispor 20 7 10 3 20 25 24 -5
14 Menemenspor 20 5 7 8 23 33 23 -10
15 Keçiörengücü 19 6 9 4 27 32 22 -5
16 Altınordu 19 7 11 1 26 38 22 -12
17 Bursaspor 19 5 10 4 23 31 19 -8
18 Denizlispor 20 5 11 4 19 30 19 -11
19 Balıkesirspor 19 2 15 2 14 34 8 -20
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 38 28 2 8 82 25 92 +57
2 Sakaryaspor 38 21 5 12 74 35 75 +39
3 Kırşehir Belediyespor 38 21 8 9 57 32 72 +25
4 Kırklarelispor 38 19 6 13 60 32 70 +28
5 Van Spor 38 21 11 6 59 35 69 +24
6 Bodrumspor 38 18 11 9 80 48 63 +32
7 Etimesgut Belediyespor 38 18 13 7 63 36 61 +27
8 Karacabey Belediyespor 38 15 12 11 52 41 56 +11
9 Turgutluspor 38 16 16 6 44 56 54 -12
10 Serik Belediyespor 38 13 11 14 51 48 53 +3
11 Pendikspor 38 15 16 7 66 53 52 +13
12 Pazarspor 38 15 18 5 60 64 50 -4
13 Tarsus İdman Yurdu 38 13 15 10 56 55 49 +1
14 Bayburt Özel İdare Spor 38 14 18 6 52 61 48 -9
15 Sivas Belediyespor 38 11 14 13 63 58 46 +5
16 1922 Konyaspor 38 11 18 9 47 49 42 -2
17 Kastamonuspor 38 8 18 12 31 58 36 -27
18 Elazığspor 38 10 22 6 61 90 33 -29
19 Mamak FK 38 6 26 6 32 121 24 -89
20 Kardemir Karabükspor 38 1 34 3 16 109 3 -93
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 30 20 2 8 43 18 68 +25
2 1928 Bucaspor 30 20 3 7 58 18 67 +40
3 Yeşilyurt Belediyespor 30 17 8 5 50 27 56 +23
4 Ofspor 30 14 5 11 43 31 53 +12
5 Arnavutköy Belediye 30 13 8 9 40 29 48 +11
6 Edirnespor 30 12 9 9 34 31 45 +3
7 Belediye Derincespor 29 10 9 10 38 29 40 +9
8 Artvin Hopaspor 30 10 11 9 41 44 39 -3
9 Fatsa Belediyespor 30 10 12 8 22 31 38 -9
10 Kızılcabölükspor 30 9 11 10 34 33 37 +1
11 Nevşehir Belediyespor 30 9 14 7 31 31 34 0
12 Çankaya FK 30 10 16 4 28 48 34 -20
13 1877 Alemdağspor 30 9 15 6 37 48 33 -11
14 Antalya Kemerspor 30 7 17 6 27 50 27 -23
15 Payasspor 29 5 16 8 29 53 23 -24
16 Manisaspor 30 1 20 9 22 56 12 -34
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 16/01/2022 Altay vs Alanyaspor
 16/01/2022 Giresunspor vs Kasımpaşa
 16/01/2022 Hatayspor vs Galatasaray
 18/01/2022 Gaziantep FK vs Yeni Malatyaspor
 18/01/2022 Konyaspor vs Adana Demirspor
 18/01/2022 Fatih Karagümrük vs Beşiktaş
 19/01/2022 Çaykur Rizespor vs Antalyaspor
 19/01/2022 Göztepe vs Sivasspor
 19/01/2022 Kayserispor vs Başakşehir FK
 19/01/2022 Fenerbahçe vs Altay
 19/01/2022 Trabzonspor - Giresunspor Trabzonspor ligde evindeki son 10 maçında hiç kaybetmedi  Trabzonspor yenilmez
 19/01/2022 Fenerbahçe - Altay Altay ligdeki son 13 maçında hiç kazanamadı  Fenerbahçe yenilmez
 20/01/2022 Galatasaray - Kasımpaşa Kasımpaşa ligde deplasmandaki son 9 maçında hiç kazanamadı  Galatasaray yenilmez
 21/01/2022 Yeni Malatyaspor - Beşiktaş Beşiktaş ligde deplasmandaki son 8 maçında hiç kazanamadı  Yeni Malatyaspor yenilmez
 21/01/2022 Yeni Malatyaspor - Beşiktaş Yeni Malatyaspor ligdeki son 11 maçında hiç kazanamadı  Beşiktaş yenilmez
 22/01/2022 Antalyaspor - Gaziantep FK Antalyaspor ligde evindeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Antalyaspor yenilmez
 22/01/2022 Sivasspor - Fenerbahçe Sivasspor ligde evindeki son 10 maçında hiç kaybetmedi  Sivasspor yenilmez
 22/01/2022 Adana Demirspor - Fatih Karagümrük Adana Demirspor ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Adana Demirspor yenilmez
 22/01/2022 Başakşehir FK - Göztepe Başakşehir FK ligdeki son 12 maçında hiç kaybetmedi  Başakşehir FK yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 16/01/2022 Keçiörengücü vs Eyüpspor
 16/01/2022 Tuzlaspor vs Altınordu
 16/01/2022 Balıkesirspor vs Samsunspor
 16/01/2022 Bursaspor vs BB Erzurumspor
 17/01/2022 Gençlerbirliği vs Adanaspor
 21/01/2022 Samsunspor vs Kocaelispor
 22/01/2022 Manisa FK vs Gençlerbirliği
 22/01/2022 Ümraniyespor vs Menemenspor
 22/01/2022 Altınordu vs İstanbulspor
 22/01/2022 MKE Ankaragücü - Denizlispor MKE Ankaragücü ligde evindeki son 9 maçında hiç kaybetmedi  MKE Ankaragücü yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 16/01/2022 Adıyaman FK vs Van Spor FK
 16/01/2022 Afjet Afyonspor vs Bodrumspor
 16/01/2022 Diyarbekir Spor vs Çorum FK
 16/01/2022 Ergene Velimeşe vs Sarıyer
 16/01/2022 İnegölspor vs Ankaraspor
 16/01/2022 Niğde Anadolu FK vs Somaspor
 16/01/2022 Sakaryaspor vs Bayburt Özel İdare Spor
 16/01/2022 Serik Belediyespor vs Kahramanmaraşspor
 22/01/2022 Ankaraspor vs Niğde Anadolu FK
 22/01/2022 Bayburt Özel İdare Spor vs Turgutluspor
 22/01/2022 Sarıyer - Sakaryaspor Sakaryaspor ligdeki son 19 maçında hiç kaybetmedi  Sakaryaspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 16/01/2022 Artvin Hopaspor vs Kahta 02 Spor
 16/01/2022 Başkent Gözgözler Akademi FK vs Nevşehir Belediyespor
 16/01/2022 Karaman Belediyespor vs Çatalcaspor
 16/01/2022 1954 Kelkit Bld.Spor vs Erbaaspor
 22/01/2022 Çatalcaspor vs 1954 Kelkit Bld.Spor
 23/01/2022 Batman Petrolspor vs Fatsa Belediyespor
 23/01/2022 Belediye Kütahyaspor vs Bursa Yıldırımspor
 23/01/2022 Elazığspor vs Başkent Gözgözler Akademi FK
 23/01/2022 Erbaaspor vs Arnavutköy Belediye
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI