Bugun...


Orhan KESKİNSOY

facebook-paylas
TANIMLAR:
Tarih: 15-01-2019 16:10:00 Güncelleme: 15-01-2019 16:10:00


Tüketici Kanununun 3.  maddesinde ,kanun içinde geçen bazı tanımlamalar bulunmaktadır. İleride sık sık adından söz edeceğimiz bu tanımların bazılarını sizlere açıklamak istiyorum. Hepsini buraya almayacağım. Sadece bazılarının adını verip geçeceğim.

Örneğin;

Bakanlık,Bakan,Reklam Veren,Reklamcı,Mecra kuruluşu,Teknik Düzenleme gibi tanımların üzerinde durmayacağız.

Ancak,burada tüm tüketicileri ilgilendiren öyle tanımlar var ki,bazen birkaç hafta küçük bir tanımın açıklamasını yapmak zorunda kalacağım.

Neyse şu tanımları bir görelim bakalım:

TÜKETİCİ:Bir mal veya hizmeti ticari veya mesleki olmayan amaçlarla edinen,kullanan veya yararlanan gerçek ya da tüzel kişiyi ifade eder.

Vatandaş(bir bakkal,küçük bir şirketi var) geliyor,buzdolabım ayıplı çıktı,ya da şirket adına aldığım otomobilden ses geliyor.Gibi şikayetlerde bulunuyor. Bu tarife göre işlemde bir tüketici yoktur. Bir ticari işletme vardır, Bu kanun kapsamı içinde değildir. İleride bunları çok ayrıntılı anlatacağım.

SATICI:Kamu ve tüzel kişileri de dahil olmak üzere ticari veya mesleki faaliyetleri kapsamında  tüketiciye mal sunan gerçek ya da tüzel kişileri ifade eder.

SAĞLAYICI:Kamu tüzel kişileri de dahil olmak üzere ticari veya mesleki faaliyetleri kapsamında tüketiciye hizmet sunan gerçek veya tüzel kişileri ifade eder.

TÜKETİCİ İŞLEMİ:Mal veya hizmet piyasalarında tüketici ile satıcı-sağlayıcı arasında yapılan her türlü hukuki işlemi ifade eder.

İmalatçı-üretici:Kamu tüzel kişileri de dahil olmak üzere tüketiciye sunulmuş olan mal veya hizmetleri ya da bu mal ve hizmetlerin hammaddelerini yahut ara mallarını üretenler ile mal üzerine kendi ayırt edici işaretini,ticari markasını veya unvanını koyarak satışa sunanları,ifade eder.

İTHALATÇI:Kamu tüzel kişileri de dahil olmak üzere tüketiciye sunulmuş olan mal veya hizmetleri ya da bu mal veya hizmetlerin hammaddelerini yahut ara mallarını yurt dışından getirerek satışa sunan gerçek ya da tüzel kişiyi ifade eder,

TÜKETİCİ ÖRGÜTLERİ:Tüketicinin korunması amacıyla kurulan dernek,vakıf veya bunların üst kuruluşlarını ifade eder.

Bu kanunun 3.maddesinin üst kısımlarında yer alan ik tanımı bilerek en sona bıraktım. Başında da dediğim gibi bu iki tanım çok sık kullandığımız bir tanım olduğu gibi,açıklama ya da açıklamalar gerektiren bir tanım.

O halde kısaca bir tanımı açıklayalım bir kez;

MAL:Alışverişe konu olan taşınır eşyayı,konut ve tatil amaçlı taşınmaz malları ve elektronik ortamda kullanılmak üzere hazırlanan yazılım,ses,görüntü ve benzeri gayri maddi malları ifade eder.

Burada koyu yazıyla yazdığım KONUT sözcüğüne dikkatinizi çekmek isterim. Yasanın başka hiçbir yerinde konut geçmiyor. Ancak bu ifade konutların da bir mal gibi değerlendirilmesi yani bu kanun kapsamında olduğunu ifade ediyor!

HİZMET:Bir ücret veya menfaat karşılığında yapılan mal sağlama dışındaki her türlü faaliyeti ifade eder.

Mal ve hizmeti sizlere ileriki yazılarımızda uzun uzun anlatacağız.

Şimdilik bu kadar.

Tükenmeden tüketmeniz dileğiyleBu yazı 224 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HAVA DURUMU
GAZETEMİZ

GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI