Bugun...


Esmeri Alev Ekebaş

facebook-paylas
KARİA YOLU DATÇA YARIMADASI YÜRÜYÜŞ ve GEZİ REHBERİ KİTABI YAZARI ALTAY ÖZCAN İLE RÖPORTAJ
Tarih: 28-01-2020 15:17:00 Güncelleme: 28-01-2020 15:17:00


Datça Havadis: Röportaj Haber (Esmeri Alev Ekebaş)

Fotografları Çeken: (Altay Özcan)

Karia Yolu kurucusu Altay Özcan, KARİA YOLU Bozburun Yarımadası Yürüyüş rotalarını anlattığı röportajımız çok ilgi görmüştü. İkinci kitabı Karia Yolu Datça Yarımadası Yürüyüş ve Gezi Rehberi kitabı ile ilgili röportaj yaptık. Karia Yolu kitapları serisi devam edecek …

Esmeri Alev EKEBAŞ: Sayın Altay ÖZCAN, kendinizden bahseder misiniz?

Altay ÖZCAN: Merhaba, ismim Altay Özcan . Aslen Trabzon’lu, doğma büyüme Ankara’lıyım. Son 10 yılımı Karia Yolu’na adamış biri olarak da fahri Muğla’lı sayılırım. Hacettepe Üniversitesinde Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünü okudum ama meslek olarak en kolay tabiriyle profesyonel turist rehberiyim. Uzmanlık alanım ise kültür rotaları diyebiliriz.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Son kitabınız ‘Karia Yolu, Datça Yarımadası Yürüyüş ve Gezi Rehberi’ kitabınız yayınlandı. Önemli bir kitap. Datça ile yolunuz ne zaman kesişti? Datça Yürüyüş ve Gezi Rehberi kitabınızı yazma fikri nasıl oluştu? Bu kitabınızı yazarken, kimler, hangi kurumlar destek oldu? Diğer kitabınız ve İngilizce yayınlanan kitabınızdan da kısaca bahseder misiniz?

Altay ÖZCAN: Datça ile yolum ilk kez 2008 yılında kesişti. Daha önce Datça yarımadasını görmeyi çok istemiştim fakat vakit olmadı. 2008 yılında iki arkadaşımla beraber deniz kanosu ile Çamlık koyundan yola çıkıp tüm yarımadayı kıyılardan takip edip, kamp yaparak gezmiştik. Sonraki yıl Yunus Özdemir’in de fikri ile Muğla bölgesinde Karia Yolu güzergahını araştırma fikri ile yollarımız sürekli kesişti. 2013 yılında projeyi tamamladığımızda tüm rotayı anlatan Karia Yolu isimli bir kitap yazmıştık. Fakat ilerleyen yıllarda biriken tecrübelerle bölgenin her bir bölgesinin daha özel bir ilgiyi hakkettiğini düşünerek, üç yıl önce ayrı kitaplar yapma fikri aklıma geldi. Ve kitabı, yürüyüş rotaları, bisiklet/araçla gezilebilir bir gezi güzergahı, koşu rotaları ve alternatif yapılabilecek aktivitelerle de besledik.  

Sonrasında da kitapları yavaş yavaş yayınlamaya başladım. İlk kitap Bozburun Yarımadası hakkındaydı, ikincisi Datça Yarımadası. Üçüncü kitap olan Beşparmak Dağlarını bu baharda baskıya sokmayı planlıyorum. Bunu sonrasında Gökova Körfezi kitabı takip edecek. Yine ilk baharda Bozburun ve Datça Yarımadası rehber kitaplarını da İngilizce olarak basmayı planlıyorum. Kitabın yazımı sırasında açıkçası çok fazla kurumdan destek olmadı, hatta hiç olmadı. Sağolsun Datça’lı bazı işletmelerin ve diğer şehirlerden birkaç seyahat acentesinin verdiği reklamlarla basım maliyetlerinin önemli bir kısmını karşılayabildim.

İçeriğini hazırlarken tarihçe kısmında Yunus Özdemir’im ve planlama bölümünde Dean Livesley’in katkıları oldu. Onun dışında ‘Datça yaban hayatı’ bölümünü bu konu üzerine uzun yıllarını vermiş olan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinden Dr. Yasin İlemin yazdı. Artık Datça’lı olan Volkan Akmeşe ise çizimleri ile kitaba katkıda bulundu.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Karia Yolu’nu araştırmak için ilk çalışmalara nasıl başladınız?

Altay ÖZCAN: 2009 yılında Yunus Özdemir’in fikri ola oluştu Karia Yolu. Arkeoloji mezunu olan Yunus o yıllarda üniversiteden hocalarıyla beraber Karia bölgesindeki antik kentleri gezerken gelmiş fikir aklına. Ben de tüm kıyı şeridini daha önceden kano ile geçmiştim, yani bölgeyi denizden inceleme fırsatım olmuştu. İkimizin de tecrübelerini birleştirerek 2009 Kasım ayında yola çıktık ve ilk araştırmalara başladık. Yıl 2013’e geldiğinde araştırmalarımız sonuç vermiş ve ortada artık 850km uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun doğa yürüyüşü rotası ortaya çıkmış oldu.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Kullanılmadığı için kapanmış kervan yolları, nereye gittiği konusunda hiçbir fikriniz olmayan patikalar, her tarafınızı kaplayan dikenli çalılar. Nasıl bir macera bu? Neler yaşadınız? Nasıl bağlantı kurdunuz? Yollar nerelere uzandı?

Altay ÖZCAN: Binlerce kilometre yol yürüdük, çokça kaybolduk, yorulduk, yollarda kaldık, teknelere otostop çektik, bir çok kez kaçakçı veya defineci olarak görüldük, yepyeni insanlarla tanıştık, dostluklar edindik… Önce bölgeyi araçlarla gezdik, sonrasında köy kahvelerine gidip eski insanlarla sohbet ettik, bolca okuduk, araştırdık, köylülerden yardım aldık, kimi zaman bölgede yaşayan yürüyüşçüler yol gösterdiler…

Esmeri Alev EKEBAŞ: Karia Yolu’nun hayata geçmesi için ne kadar bir süre emek verdiniz? Kimlerle irtibat kurdunuz?

Altay ÖZCAN: 2009 yılı Kasım ayında başladık, 2013 yılı şubat ayında bitirdik. 2011 yılında rota şekillenmeye başlayınca bir proje dosyası oluşturup bölgedeki yetkililerle görüşmeye başladık. O sırada MUTSO (Muğla Ticaret ve Sanayi Odası) benzer bir proje ile çağrıda bulununca başvurduk ve kabul edildik.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Patikaların temizlenmesi ve işaretlenmesini anlatır mısınız?

Altay ÖZCAN: Antik dönemlerden yakın yıllara, belki de 1950’lere kadar birçok köylü ulaşım için patikaları kullanıyordu. Araç ile ulaşım ortaya çıkıp da yollar artınca patikalar, tarlalara ulaşım dışında kullanılmamaya başlandı. Az kullanıldığı ve kimse ilgilenmediği için de bu patikalar büyüyen çalılar ve bitkilerle kapanmaya başladı. Biz de bu patikalar üzerinde yolu kapatan patikaları temizliğini yapıyoruz. Genellikle o bölgedeki köylülerden günlükçü tutup temizliğini yaptırıyoruz, bazen de gönüllü gruplarla veya kendimiz gidip temizliyoruz. İşaretlemelere gelince, rota üzerindeki, taşlara, ağaçlara veya direklere yürüyüşçülerin güzergahı takip edebilmeleri işaretler koyuyoruz. Kırmızı bir çizgi yanında yer alan beyaz çizgiden oluşan bu işaretler tüm Avrupa’da uzun mesafeli yürüyüş rotalarında kullanılıyor. Zamanla güneş, yağmur ve insan faktörlü etkiler nedeniyle bu işaretler kayboluyor. Biz de her sene rotanın bir bölümündeki işaretlerin ve patikaların temizliğini yapıyoruz. Bilgi olsun diye söylüyorum, 2 kişinin 1 km’lik bir patikayı işaretlemesi yaklaşık 1 saat, 4 kişinin 100 metrelik bir patikayı temizlemesi ise 1 saat sürüyor. Yani çok yavaş ilerleyen bir süreç.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Karia Yolu patikalarının hangi noktalar arasında olduğunu belirtebilir misiniz?

Altay ÖZCAN: Marmaris yakınlarındaki İçmeler’den başlayan rota çoğunlukla kıyıyı takip ederek Bozburun ve Datça Yarımadalarını ve Gökova körfezini dolaştıktan sonra iç bölgelere yönelip Beşparmak Dağlarına ulaşıyor. Burada da dağın etrafını turlayan rota Aydın iline bağlı Karpuzlu ilçesinde son buluyor.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Bu bölgedeki yaban hayatı, kuş hayatı, çiçekler, sizin fotoğraflarınız ile bize ulaştı. Sizin keşfettiğiniz neler var? Bu Karia Yolu’nda rastlayabileceğimiz yaban hayatından bahseder misiniz?

Altay ÖZCAN: Kitaptan çok önce Yasin İlemin yaban hayatını araştırmıştı zaten. Bizim yaptığımız daha çok akademik makalelerde yer alan bu bilgilerin kolay ulaşılabilir olan rehber kitaba koymak oldu. Belki de ilk defa bir kitapta yayınlanmış bile olabilir. Çiçekler ile ilgili zaten öncesinde Riyat Gül’ün Datça – Bozburun Yarımadası Nadir ve Endemik Bitkileri isimli bir kitabı yayınlanmıştı.

Esmeri Alev EKEBAŞ: ‘Türkiye’nin en uzun yürüyüş rotası’ unvanı olan Karia Yolu’nu merak eden yerli ve yabancı turistlere neler önerirsiniz? Parkurlarda nelere dikkat etmeliler? Nasıl giyinmeli ve yanlarında neleri bulundurmalılar?

Altay ÖZCAN: Her şeyden önce orman yangınlarına karşı çok çok dikkatli davranılmalı. Keyif için yakılan bir kamp ateşi ciddi sonuçlara sebebiyet verebilir. Onun dışında doğa içerisinde bulunan tek canlının bizim olmadığımızı düşünerek doğaya saygılı bir şekilde hareket etmek olabilir. Datça Yarımadasının genel olarak bir su sorunu var zaten, dolayısıyla rotalar üzerinde her noktada su kaynağı bulunamıyor. Yanınızda yeterli miktarda su taşımayın. Sarnıçlarda biriken suları içebilmek için arıtma tableti veya cihazı taşımayı özellikle kamplı olarak giden yürüyüşçüler için tavsiye ederim.  

Esmeri Alev EKEBAŞ: Datça Yarımadası haritası üzerinde Karia Yolu’nu, başlangıcından son parkura kadar işaretleyip bizimle paylaşır mısınız?

Altay ÖZCAN: Rota Eski Datça’dan başlayıp Hızırşah köyüne uğradıktan sonra Domuzçukuru koyuna gidiyor. Aynı zamanda Kargı koyundan Domuzçukuru koyuna inen alternatif bir rotamız da bulunuyor. Sonrasında rota Batır Kızılbük, Kargılıbük, Hayıtbükü, Ovabükü, Palamutbükü, Belen, Kalamkış, Bağlarözü, Kalamış, Domuzini, Knidos, Değirmenbükü, Bükceğiz, Murdala, Mersincik, Körmen, Kızlan, Gebekum, Emecik, Alavara, Çakal, Küçük Çatı, Büyük Çatı’dan geçip Balıkaşıran’da son buluyor. Bu noktadan itibaren ise Gökova Körfezi rotası başlamış oluyor.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Rotaları 5 kitap halinde anlatmayı planladınız. 156 km. olan Datça rotasını bu kitapta anlattınız. Bu kitapta geçen rotaları anlatır mısınız?

Altay ÖZCAN: Kitap içerisinde 11 farklı rota bulunuyor.
                        1. Eski Datça – Hızırşah – Domuzçukuru
                        1A. Datça - Kargı – Domuzçukuru
                        2. Domuzçukuru – Hayıtbükü – Palamutbükü
                        3. Palamutbükü – Bağlarözü – Knidos
                        4. Knidos – Değirmenbükü – Mersincik
                        5. Mersincik – Yelimli – Körmen
                        6. Körmen – Kızlan – Datça
                        8. Datça – Gebekum – Emecik
                        9. Emecik – Çakal
                        10. Çakal – Eksera Deresi – Balıkaşıran

Bunlar haricinde 6 farklı parkurdan oluşan toplam 280 km’lik bir bisiklet, motor veya araçla gezi rotası ve 13 farklı parkurdan oluşan toplam 254 km’lik koşu rotaları bulunuyor. Kitap içerisinde ayrıca Karia Yolu dışında yapılabilecek yürüyüşlere ve alternatif aktivitelere de yer verdik.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Bisiklet ve araçla gezi, koşu ve yürüyüş için bu rotayı neden tercih etmeliyiz?

Altay ÖZCAN: Datça Yarımadasının her bir köşesi güzel ve bunu keşfetmenin farklı yolları var. Herkesin tüm rotayı yürümek için vakti yok, belki birkaç günlüğüne tatile gelmişken arada birkaç rota yürümek istiyor veya çok sevdiği koşu sporunu Datça’da yapmak istiyor. Fakat bunları nerede yapacağını bulmak için bu zamana kadar bir kaynak yoktu, şimdi var. Muhteşem bir doğa içinde macera, spor ve keşif dolu bir deneyim için tabi ki de Datça’ya gelmeliler. Hem Türkiye’de bu kadar çok tertemiz ve ıssız plajın bulunduğu başka rota yok, hatta iddialı olursak, bu kadar kısa mesafede 50’nin üzerinde plaj görebileceğiniz başka bir trekking rotası sanırım dünyanın hiçbir yerinde yoktur.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Rota boyunca göze çarpan yerler, noktalar, sizi en etkileyen parkur ve manzara nedir?

Altay ÖZCAN: Yarımadanın her bir köşesi ayrı güzel ama benim yarımadadaki favorim Değirmenbükü – Knidos rotası. Hatta Karia Yolu’nun en iyi ilk 5 rotası arasına kesinlikle girer. Merdivenli koyu, Deveboynu Feneri, Kızılbük koyu sanırım rotanın en çarpıcı yerleri.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Yaban hayvanları bölgede kısıtlı bir alanda mı bulunmaktadır?

Altay ÖZCAN: Esasında yarımadanın kendisi kısıtlı bir alanı kaplıyor. Ama yerleşimin çok çok az olduğu kuzey kıyıları bu yaban hayatının en yoğun bulunduğu alanlar. Özellikle Emecik dağı ve doğusunda yer alan kuzey kıyıları boz ayılara ve Karakulak’a ev sahipliği yapması dolayısıyla oldukça özel. Hele ki çok fazla bireyden oluşmayan Boz Ayı’nın Ege ve Akdeniz kıyılarında görüldüğü tek alan olması itibariyle oldukça özel. Yani Datça yarımadasından çıktıktan sonra yaban hayatı içerisinde bir ayı bulmak için Batı Karadeniz, İç Anadolu veya Doğu Karadeniz’e gitmek gerekiyor. Bu şekilde düşününce bu canlıların varlıklarını sürdürebilmeleri için hayvanların ve habitatlarının kesinlikle koruma altına alınması gerekir.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Rotadaki işaretlemeleri nasıl okumalıyız?

Altay ÖZCAN: Rota üzerinde kırmızı beyaz çizgilerden oluşan işaretler bulunuyor. İki çizginin üst üste bulunması ( = )doğru yolda olduğunuzu, L şeklinde olması dönüş olduğunu, çarpı (X) işareti ise yanlış yola girdiğinizi gösteriyor.   

Esmeri Alev EKEBAŞ: Logolardan bahseder misiniz?

Altay ÖZCAN: Karia Yolu logosunun tarihi esasında çok eskilere, M.Ö. 4’üncü yüzyıla uzanmakta. Dönemin yöneticisi olan Karia Satrapı Pixodarus kendi adına bir sikke bastırır ve bir yüzüne Karia’nın en önemli tanrılarından Zeus Labraundos’un figürünü işletir.

Bin tapınaklı kent olarak anılan Mylasa çevresinde birkaç farklı Zeus’a (Zeus Osogoa, Zeus Karios, Zeus Stratios, Zeus Labraundos) tapılmaktaydı. İkinci kullanılan isim büyük ihtimalle Helenistik kültürün yayılmasından önce bölgedeki yerel tanrının ismini belirtmekteydi. Zeus Labraundos, yani Labrandalı Zeus ise özellikle Hekatomnos’un ve ardından gelen oğullarının (Maussollos, Idrieus, Pixodaros) bastırdığı sikkelerde yer almaktaydı. Uzun saçlı ve sakallı olarak betimlenen Zeus, bir elinde Karia’nın sembolü olan çift ağızlı balta, diğer elinde de uzun bir asa tutmaktadır. Karia Yolu’nun sembolünün M.Ö. 4’üncü yüzyıldaki bu sikkeden tek farkı Zeus’un elindeki uzun asasıdır. Logoyu seçerken bu asayı kısaltıp yürüyüş batonu şekline getirdik. Logonun etrafını çevreleyen deforme olmuş yuvarlak şekil o dönemdeki bir sikkenin şeklidir.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Doğa Takvimi nedir?

Altay ÖZCAN: Doğa takvimi bu coğrafyada yaşamış insanların doğa olaylarına bakarak oluşturdukları bir takvim. Özellikle hangi ayda hangi günler arasında fırtına ve yağış olacağını bilgi vermesi açısından doğada vakit geçiren insanlar açısından son derece önemli.

Esmeri Alev EKEBAŞ: En kolay ve en zor rota, sizce hangi rotalardır?

Altay ÖZCAN: Kolaylık ve zorluk göreceli kavramlar ama illa ki bir cevap gerekirse Kızlan – Datça arasındaki rota kolay, Mersincik – Körmen arasındaki rota zor olarak nitelendirilebilir.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Türkiye ve Dünya’da favori yürüyüş rotalarınız nerelerdir?

Altay ÖZCAN: Mevsim açısından düşünmek gerekir. Karia Yolu favori rotam olsa da yaz aylarında hiç kimseye tavsite etmiyorum. Bu aylarda Kapadokya bölgesi, Aladağlar veya Kaçkarlar’da yürüyüş yapmayı seviyorum.

Favori seçimi biraz zor olabilir, ama önümüzdeki hayalim Pacific Crest Trail’in en azından bir kısmını yürümek.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Bozburun ilk kitap, ikinci kitap Datça Yarımadası. Bundan sonra Karia Yolu rotasını anlattığınız kitapların adları ne olacak?

Altay ÖZCAN: Bundan sonra Gökova Körfezi, Beşparmak Dağları ve Muğla ve Çevresi olmak üzere 3 kitap daha çıkaracağım.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Sizce Karia Yolu, insanları niye cezbediyor? Bu yolun tanıtımı için neler yapıldı, neler yapılabilir?

Altay ÖZCAN: Karia Yolu’nun insanları cezbetmesinin en büyük sebebi ‘deniz’. Öyle ki rotanın geçtiği bölgeler Türkiye’nin en güzel koylarına sahip diyebiliriz. Bozburun Yarımadası, Datça Yarımadası ve Gökova Körfezi ile beraber yaklaşık 550 km’lik bir kısmı deniz kenarından veya yakınından gidiyor ve sanırım 100’ün üzerinde koydan geçiyor. Bölgedeki Belediyelerin, Turizm ofislerinin ve yerel işletmelerin desteği olmadan gerçek bir tanıtım yapmak zor. Hala Karia Yolu’nu duymamış veya duymuş ama ne olduğunu bilmeyen işletmeler var… Daha çok insana ulaşmak ve rotanın tanıtımını yapmak için bu yerelin desteği şart.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Yürüyüş rotası üzerindeki yerleşim yerleri ve köylüler ile ilgili anılarınızı paylaşır mısınız?

Altay ÖZCAN: Rotayı oluşturmak için araştırmaları yaptığımız zamanlarda köylülere ne için yürüdüğümüzü anlatmak biraz zordu. O zamana kadar bazı kısıtlı bölgeler haricinde yürüyüşçü görmek neredeyse imkansızdı. O yüzden birçok kez insan kaçakçısı, defineci, hayvan hırsızı olarak görüldük. Kimi zaman insanlar “deli misiniz? Buraya kim, niye gelsin” dediler. Şimdi o köydeki insanlar yürüyüşçü gördü mü hemen başlıyor rotayı tarif etmeye”.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Bugüne kadar hangi rotaları keşfettiniz? Sizce, ülkemizde keşfedilecek yeni rotalar var mı?

Altay ÖZCAN: Karia Yolu dışında Van Gölü çevresinde Urartu Kültür Rotası için araştırma yaptım. Nemrut Dağı, Ayanis Sahili ve Şamram Kanalı olmak üzere üç farklı bölgede rotalar ortaya çıkardık, ama proje henüz sonuçlanmış değil. Yürüyüşçüler için açılması için daha birkaç yıl daha gerekli olacak. Keşfedilecek elbette ki daha çok bölge var, zaten yürüyüş rotalarınin sayısı da her geçen gün artıyor.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Sosyal medyadan kitaplarınıza nasıl ulaşılabilir? Fotoğraf ve cevaplarınızı sosyal medya üzerinde ve dergide/gazetede yayınlamama izin veriyor musunuz? Eklemek istedikleriniz var mı?

Altay ÖZCAN: Sosyal medya hesaplarımız @kariayolu olarak geçiyor. Bir de www.kariayolu.com sitemiz var. Size vereceğim fotoğrafları elbette ki sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

 Bu yazı 3035 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Fatih Karagümrük 3 2 0 1 7 2 7 +5
2 Alanyaspor 3 2 0 1 5 1 7 +4
3 Galatasaray 3 2 0 1 5 1 7 +4
4 Antalyaspor 3 2 0 1 4 1 7 +3
5 Hatayspor 3 2 0 1 3 0 7 +3
6 BB Erzurumspor 3 2 1 0 6 4 6 +2
7 Göztepe 3 1 0 2 8 4 5 +4
8 Fenerbahçe 3 1 0 2 2 1 5 +1
9 Konyaspor 2 1 0 1 4 1 4 +3
10 Trabzonspor 3 1 1 1 4 4 4 0
11 Beşiktaş 3 1 1 1 5 6 4 -1
12 Sivasspor 3 1 1 1 2 3 4 -1
13 Kasımpaşa 3 1 2 0 2 2 3 0
14 Kayserispor 3 1 2 0 2 5 3 -3
15 Gaziantep FK 3 0 1 2 5 7 2 -2
16 MKE Ankaragücü 2 0 1 1 1 2 1 -1
17 Gençlerbirliği 2 0 1 1 0 2 1 -2
18 Çaykur Rizespor 3 0 2 1 2 5 1 -3
19 Yeni Malatyaspor 3 0 2 1 2 7 1 -5
20 Denizlispor 3 0 2 1 1 6 1 -5
21 Başakşehir FK 3 0 3 0 0 6 0 -6
Takım O G M B A Y P AV
1 Adana Demirspor 3 2 0 1 7 3 7 +4
2 Tuzlaspor 3 2 0 1 6 2 7 +4
3 Ankara Keçiörengücü 3 2 0 1 3 0 7 +3
4 İstanbulspor 3 2 1 0 5 3 6 +2
5 Altınordu 3 2 1 0 4 3 6 +1
6 Samsunspor 3 1 0 2 5 2 5 +3
7 Adanaspor 3 1 0 2 1 0 5 +1
8 Altay 3 1 1 1 7 2 4 +5
9 Akhisarspor 3 1 1 1 2 1 4 +1
10 Bandırmaspor 3 1 1 1 4 4 4 0
11 Giresunspor 3 1 1 1 4 5 4 -1
12 Bursaspor 3 1 2 0 4 5 3 -1
13 Balıkesirspor 3 1 2 0 3 4 3 -1
14 Ankaraspor 3 1 2 0 2 5 3 -3
15 Ümraniyespor 3 1 2 0 3 7 3 -4
16 Boluspor 3 0 2 1 2 4 1 -2
17 Menemenspor 3 0 2 1 3 8 1 -5
18 Eskişehirspor 3 0 2 1 0 7 1 -7
Takım O G M B A Y P AV
1 Turgutluspor 2 2 0 0 2 0 6 +2
2 Eyüpspor 2 1 0 1 5 2 4 +3
3 Tarsus İdman Yurdu 2 1 0 1 4 2 4 +2
4 Serik Belediyespor 2 1 0 1 3 1 4 +2
5 Karacabey Belediyespor 2 1 0 1 2 1 4 +1
6 Sakaryaspor 2 1 0 1 2 1 4 +1
7 Bodrumspor 2 1 1 0 4 2 3 +2
8 Pendikspor 2 1 1 0 4 2 3 +2
9 Mamak FK 2 1 1 0 3 1 3 +2
10 Etimesgut Belediyespor 1 1 0 0 1 0 3 +1
11 Kırklarelispor 2 0 0 2 1 1 2 0
12 Van Spor 2 0 0 2 1 1 2 0
13 Elazığspor 1 0 0 1 1 1 1 0
14 Sivas Belediyespor 1 0 0 1 1 1 1 0
15 Kastamonuspor 2 0 1 1 2 5 1 -3
16 Bayburt Özel İdare Spor 0 0 0 0 0 0 0 0
17 Kırşehir Belediyespor 1 0 1 0 0 1 0 -1
18 1922 Konyaspor 2 0 2 0 0 2 0 -2
19 Pazarspor 2 0 2 0 2 7 0 -5
20 Kardemir Karabükspor 2 0 2 0 0 7 0 -7
Takım O G M B A Y P AV
1 Fatsa Belediyespor 2 2 0 0 4 0 6 +4
2 1928 Bucaspor 2 2 0 0 5 2 6 +3
3 Artvin Hopaspor 2 2 0 0 4 2 6 +2
4 Yeşilyurt Belediyespor 2 1 0 1 5 2 4 +3
5 Arnavutköy Belediye 2 1 0 1 3 2 4 +1
6 Belediye Derincespor 2 1 0 1 3 2 4 +1
7 Edirnespor 2 1 1 0 3 3 3 0
8 Diyarbekirspor 2 1 1 0 2 2 3 0
9 Çankaya FK 2 1 1 0 2 4 3 -2
10 1877 Alemdağspor 2 0 0 2 2 2 2 0
11 Kemerspor 2003 2 0 1 1 2 3 1 -1
12 Payasspor 2 0 1 1 1 2 1 -1
13 Ofspor 2 0 1 1 2 4 1 -2
14 Manisaspor 2 0 2 0 0 2 0 -2
15 Nevşehir Belediyespor 2 0 2 0 1 4 0 -3
16 Kızılcabölükspor 2 0 2 0 0 3 0 -3
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 02/10/2020 Gaziantep FK vs Trabzonspor
 02/10/2020 MKE Ankaragücü vs Kayserispor
 03/10/2020 Yeni Malatyaspor vs Antalyaspor
 03/10/2020 Başakşehir FK vs Göztepe
 03/10/2020 BB Erzurumspor vs Çaykur Rizespor
 03/10/2020 Fenerbahçe vs Fatih Karagümrük
 04/10/2020 Denizlispor vs Konyaspor
 04/10/2020 Alanyaspor vs Hatayspor
 04/10/2020 Beşiktaş vs Gençlerbirliği
 04/10/2020 Kasımpaşa vs Galatasaray
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 02/10/2020 İstanbulspor vs Bandırmaspor
 03/10/2020 Ankara Keçiörengücü vs Altay
 03/10/2020 Tuzlaspor vs Bursaspor
 03/10/2020 Giresunspor vs Boluspor
 03/10/2020 Altınordu vs Ankaraspor
 04/10/2020 Eskişehirspor vs Ümraniyespor
 04/10/2020 Balıkesirspor vs Menemenspor
 04/10/2020 Samsunspor vs Akhisarspor
 04/10/2020 Adana Demirspor vs Adanaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/10/2020 1922 Konyaspor vs Bodrumspor
 04/10/2020 Van Spor vs Sivas Belediyespor
 04/10/2020 Etimesgut Belediyespor vs Mamak FK
 04/10/2020 Kardemir Karabükspor vs Elazığspor
 04/10/2020 Kastamonuspor vs Kırşehir Belediyespor
 04/10/2020 Serik Belediyespor vs Bayburt Özel İdare Spor
 04/10/2020 Tarsus İdman Yurdu vs Sakaryaspor
 04/10/2020 Eyüpspor vs Karacabey Belediyespor
 04/10/2020 Kırklarelispor vs Pazarspor
 04/10/2020 Turgutluspor vs Pendikspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/10/2020 Artvin Hopaspor vs Ofspor
 04/10/2020 Yeşilyurt Belediyespor vs Fatsa Belediyespor
 04/10/2020 Nevşehir Belediyespor vs Kemerspor 2003
 04/10/2020 Kızılcabölükspor vs Edirnespor
 04/10/2020 Manisaspor vs Arnavutköy Belediye
 04/10/2020 1877 Alemdağspor vs Diyarbekirspor
 04/10/2020 1928 Bucaspor vs Belediye Derincespor
 05/10/2020 Çankaya FK vs Payasspor

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI