Bugun...


Esmeri Alev Ekebaş

facebook-paylas
“GÜNGÖRMEMİŞ MENEKŞE” YALÇIN UYSAL (Gazeteci-Yazar)
Tarih: 23-06-2019 16:18:00 Güncelleme: 23-06-2019 16:18:00


BUGÜN DEVRİM İÇİN NE YAPTIM

Datça Havadis (Esmeri Alev Ekebaş)

23 Haziran 2017 günü anneciğim ve ben,  dayıcığım Gazeteci- Yazar Yalçın Uysal ile telefonda görüştük. Her zaman dediği gibi ‘Turp gibiyim bacım’ dedi, bacısı Em. Öğretmen Yıldız Ekebaş’a.

Sağlık durumunu sorduğumuzda hep ‘Turp gibiyim’ derdi. Hastalıkta, sağlıkta maddi, manevi bacısının yanında olduğunu bilirdi.

Dayıcığım bana ve kardeşime, yeğenlerine kitap okuma tutkusunu empoze etmiştir. Yerel Datça Havadis Gazetesi’nde ilk yazılarımı yazmama vesile olmuştur. Minik Gazeteciliğin El Kitabı ve önerileri ile bana yol göstermiştir.

 Eski milli güreşçi, eski işçi sendikası temsilcisi, A.D.D. üyesi, Cumokcu, kendisini vatanına adamış, çevreci, hayvan dostu, doğa dostu, vatansever, entelektüel, iyi bir dayı, iyi bir kitap okuru, iyi bir gazeteci, Türkçeyi, çok çok iyi kullanan bir yazardı. İyi düzeyde Almanca ve İngilizce bilirdi.

Necati Bey Sitesi bitiminde oturduğu Sevgi Apartmanında ki evinde 3.500 kadar kitabı vardı. Atatürk ilke ve devrimlerine inanırdı. Her akşam kendisine ‘BUGÜN DEVRİM İÇİN NE YAPTIM’ diye sorduğunu anlatırdı.  Yaşamının her anını kitaplara adamıştı. Bir komşusu okuma tutkusu, kitap aşkını, ömrünün büyük bir kısmını evinde kitap okuyup, yazı yazarak geçirdiği için “GÜNGÖRMEMİŞ MENEKŞE” diye isim takarak özetlemişti.

1960 yılında rahmetli diğer dayım (Almanya Essen’de bir hastanede Başhekim Operatör Doktor Orhan Uysal) ile Almanya acı vatana düşen yolu, orada kurduğu ilk Türk İşçi Sendikası ile devam etmişti. 28 ülke gezdi. Pasifik Okyanusu’n da köpekbalığı avına çıktı. Doktor dayımla tatil yaptığı  İspanya Kanarya Adalarında yaşamı farklı bir yön aldı. Kanarya adalarında doktor abisini deniz kazasında kaybedince Almanya’da ki tüm haklarını yakıp Türkiye Cumhuriyeti’ne döndü. Bunalımdaydı. Rahmetli teyzem ve anneciğime uğradı. Annem ve babam onun yaşama tekrar tutunmasını, üzüntüden arınmasını büyük bir çaba ile sağladı.

Türkiye’de trenle gidilen bütün yerlere gitti. ‘Bacım 28 ülke gezdim, ülkemizde trenle gidilecek her noktaya gittim. Datça bir cennet. Buraya yerleşme kararı aldım’ dedi. Datça’yı bize tanıttı. Datça’da, kendisine ‘Pehlivanım’ diye hitap eden, Emekli  Beden Eğitimi Öğretmeni Halise yenge ile  ikinci evliliğini yaptı. Halise yenge de rahmetli oldu.

Antalya’nın büyük gazetelerinden ‘ATILIM’ gazetesinde, ROOG ve NOG HABERde çalıştı. Sosyal medyayı iyi kullanırdı, pek çok site yazılarını yayınlıyordu. Ani vefatı bizi ve okurlarını derinden üzdü. 11 Haziran 2017 günü son yazısı… GİR AĞLA- ÇIK AĞLA…

 Rahmetli dayıcığım, binlerce kitabı okur gibi yapmadı gerçekten satır satır, özet yazarak, tutkuyla okudu. Evinde 3.500 kitabı vardı, her kitabın altını çizip, notlar alırdı. 24 Haziran günü bayram şekerimiz ile evine gidildiğinde televizyon açık, kapı, telefonlar açılmıyor. Bir gün önce Datça Havadis Gazetesi sahibi Aydın Erdoğan ile büroda buluşup, kahve içmiş. Sağlığını günde iki saat yaptığı spora borçlu olduğunu kadim dostuna, sırdaşına anlatmış.

Yılın en sıcak gününde. Ev sahibi kapıyı açınca gördüğümüz manzara ile yıkıldık. sol yumruğu kalbinin üzerinde sımsıkı yatağında yatan dayıcığımı bulan anacığım. ‘Abi uyan’ diye haykırdı.

Maalesef çok değerli bir insanı, dayımızı hiç beklemediğimiz bir anda ani olarak kaybettik, bence Datça, Türkiye değerli bir beyni, entelektüeli, vatan evladını kaybetti. Yüreğimiz yanıyor. Allah rahmet eylesin. Cennet mekanı olsun. Ruhu şad olsun. Ani ölümü bizi mahvetti, inanılacak gibi değil, yüreğimiz yanıyor. Cenaze törenine, İskele mezarlığında kabristanda sonsuzluğa uğurlarken Datça halkı, akrabalarımız, gazeteci arkadaşları yanımızdaydı.

Balıkesir Ilıca’da 23 Nisan 1935 te başlayan yaşam, 24 Haziran 2017 Cumartesi günü çok sevdiği Datça’da son bulmuştu. Nurlarda yatsın. Anıldıkça yaşasın…Bu yazı 1082 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI