Bugun...


Esmeri Alev Ekebaş

facebook-paylas
GÖKYÜZÜNDE UÇMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ: PARAMOTOR
Tarih: 17-10-2020 15:47:00 Güncelleme: 17-10-2020 15:53:00


Röportaj: Esmeri Alev Ekebaş

Fotoğrafları Çeken: Erdoğan Şanslı

Motorlu Yamaç Paraşütü Eğitmeni ve Pilotu olan Erdoğan Şanslı ile Corona virüsü günlerinde, hava sporları içinde en güvenilir, en ucuz ve en keyifli spor olan Paramotor hakkında konuştuk.

 

Esmeri Alev EKEBAŞ: Erdoğan Şanslı kimdir?

Erdoğan ŞANSLI: Pilot olabilme hayaliyle 1989 yılında Bulgaristan Türkiye’ye göç eden bir T.C. vatandaşıyım. Liseyi Türkiye’de bitirdim. 1993-1996 yıllarında, Türk Hava Kurumu’nda, Paraşüt Milli Takımı ile birlikte atlayışlar yaptım. 1997 yılında Ölüdeniz’de Tandem pilotu olarak işe başladım ve hala bu mesleği Gravity Pilotu olarak sürdürmekteyim. 1997 yılında ilk paramotorumu satın aldım, amatör olarak bu işe başladım ve şu anda bu mesleğimi ikinci bir iş olarak sürdürmekteyim. 2003 yılında Türk Hava Kurumu’na Paramotor Eğitmeni olarak başvurdum ve şu ana kadar herhangi bir ilerleme göremedim. 2013 yılında İspanya’nın Figueras kasabasında bulunan Sky School Okulu’na giderek APPI (Association of Paragliding Pilots and Instructors) INSTUCTOR lisansımı alıp APPI Eğitmeni oldum. Daha sonra kendi Paramotor ve Paratrike’larımı imal etmeye başladım. Amacımı; Paramotor ve Paratrike sporlarını Türk insanına tanıtmak, sevdirmek ve yaymak olarak belirledim. Şu anda faaliyetlerime hem Gravity Tandem Pilotu olarak hem de APPI Paramotor & Paratrike Eğitmeni ve imalatçısı olarak devam etmekteyim.

Özetlersem, Erdoğan ŞANSLI:

1974: Bulgaristan / Şumlu kasabası doğumludur.

1989: Bulgaristan’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne, ailesi ile birlikte göç etti.

1990-1993: Liseyi Türkiye’ de okudu.

1993: Türk Hava Kurumu Paraşüt Başlangıç Kursu’na katıldı.

1994-1996: Paraşüt Milli Takımı ile atladı. 1000’den fazla atlayış tecrübesi var. Olimpiyat deneme yarışlarında, hedef dalında Balkan üçüncülüğü ve Avrupa beşinciliğinde derecelere sahip.

1996: Türk Hava Kurumu’nda Microlight (Motorlu Delta Kanat) ve Hang Glider (Delta Kanat) kurslarına katıldı. Kendi imkanlarıyla Yamaç Paraşütü ile uçmaya başladı.

1997: İlk paramotoruna sahip oldu.

1997-2020: Ölüdeniz’ de, Tandem Pilotu olarak Burerflys Şirketi’nde işe başladı ve halen değişik firmalarda bu mesleği yapmaktadır. 11.500 Tandem uçuşu tecrübeli. Microlight ile Ölüdeniz’de turistik uçuşlar gerçekleştirdi ve 600 saatten fazla uçuş tecrübesi var.

2002: Paramotor uçuş dersleri vermeye başladı.

2003: Sam Air Uçuş Okulundan Özel Pilot Lisansı (PPL) aldı. 61 saat uçuş tecrübeli. Aynı yıl, Türk Hava Kurumu’ndan Paramotor Eğitmenlik talebinde bulundu ancak alamadı. Bunun üzerine 2013 senesi Eylül ayında, İspanya’da eğitim veren Sky School Paramotor Uçuş okulundan Paramotor Eğitmenlik Lisansını aldı.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Paramotor tarihinden bahseder misiniz?

Erdoğan ŞANSLI: Paramotor doğmadan önce Yamaç Paraşütü doğmuştur. Montana'nın doğusunda, küçük tepelerden paraşütlerini açan bir grup maceraperest ile bu spor yavaş yavaş gelişmeye başlamıştır. Hemen hemen aynı zamanda Fransız Alpleri'ndeki bir avuç dağcı, artan teknik rotalardan sonra zirvelere, aşağılara güvenli inişler yapmak için Ram-Air Skydiving kanopileri

kullanmaya başladı. Bu paraşütler, sadece sekiz kilo ağırlığındaydı. 32 km hızla uçtu ve kaybedilen her bir metre için yaklaşık üç metre ileriye kayabildi. 80’li yılların ortalarına gelindiğinde insanlar, askıda kalan planörlerin yaptığı gibi, yükselen hava akımlarını bulabilir ve daha uzun uçuşlar yapabilirdi. Bu tür uçuşların mesafesini ve süresini uzatmak için yepyeni bir zorluk olduğunu fark ettiler. Bu zorlukla, gözeneksiz kumaş kullanıp kanat açıklığını artırarak ve kanat profilinin şeklini ve trimini değiştirerek, paraşütün süzülme performansını iyileştirmek için birçok girişim geldi. Her yeni tasarım test edildiğinde, uçuş özelliklerinde genellikle farklı pilot beceri ve teknikler gerektiren beklenmedik değişiklikler ortaya çıktı. İyi çalışan fikirler, Yamaç Paraşütü pilotlarının artan popülasyonunun taleplerini karşılamak için çok sayıda üretildi. Spor, 1986 yılında Avrupa'da iyice gelişmişti. Öğrenci, orta seviye ve yarışma pilotları için tasarlanan kanatlar arasında farklılıklar ortaya çıktı. Yamaç Paraşütçülerinin test edilmesi ve belgelendirilmesi için standart prosedürler, şimdi dünyadaki üreticiler için referans noktası olan Fransa ve Almanya'da oluşturulmuştur. Bugün, sertifikalı olmayan bir Yamaç Paraşütü ile uçmak istemeyen birçok pilot var ve Fransızca veya Almanca sertifikasyonunun gerekli olduğu birçok düzenlenmiş uçuş sitesi var. Aslında, bazı açılardan tam bir daire çizmeye başladılar. Halen gözeneksiz kumaş, eliptik şekilli kanatlar ve daha yüksek hızlara, daha iyi kayma performansına ve daha fazla aerodinamik verimliliğe izin veren ince profilli kanatlara sahip çeşitli sportif atlama kanopi tasarımları ortaya çıkmaktadır. Zaman ilerledikçe bu hava araçlarına motor takma fikri ortaya çıktı. Çünkü Yamaç Paraşütü, sadece dağdan ya da yüksek bir tepeden uçabiliyordu. Bu sorunu aşabilmek için; pilotun oturabileceği bir koltuk, sırtına, pervanesi olan bir motor ve pervaneyi paraşütün iplerinden koruyacak bir kafes düşünüldü. Avrupa’da ve dünyada hızla gelişmeye başladı ve bugünkü haline geldi. En büyük yatırımı İtalyanlar yaptı ve bu konuda büyük bir sektör yaratmış oldular.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Paramotor nedir?

Erdoğan ŞANSLI: Paramotor; üzerinde bir motoru ve pervanesi, pilotun oturabilmesi için bir koltuğu, paraşütü pervaneden koruması için bir kafesi olan, dünyanın en basit, en kolay, en ucuz ve aldığınız eğitime bağlı olarak en güvenli hava aracıdır.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Paramotor çeşitleri nelerdir?

Erdoğan ŞANSLI: Değişik çeşitler mevcut olup:

- Paramotor ve

- Paratrike

olarak iki bölüme ayırabiliriz.

Bunlar da kendi aralarında ikiye ayrılabilir:

- Paramotor: Tek kişilik Paramotor ve Tandem Paramotor (İki kişilik Paramotor)

- Paratrike: Tek kişilik Paratrike ve Tandem Paratrike (İki kişilik Paratrike)

Esmeri Alev EKEBAŞ: Hangi ekipmanlarla birlikte satın almak gereklidir?

Erdoğan ŞANSLI: Paramotor’u paraşütsüz uçuramayacağımız için kanat satın almamız gerekiyor. Acil bir durumda B planı olarak yedek paraşütümüzü de almanız gerekiyor. Kaskımız olacak ve su inişlerinde, otomatik şişebilen can yelekleri de olması gerekiyor. Ancak karasal bölgelerde suya inmenizi gerektirecek bir durum yoksa, bu can yeleğine gerek olmayabilir. Telsiz, eldiven ve uçuş botu pilotun tercihine kalmış bir şeydir.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Siz, Paramotor yapıyorsunuz. Bu konudaki teknik bilgilerinizden ve eğitiminizden bahseder misiniz?

Erdoğan ŞANSLI: Çocukluk hayalim pilot olmaktı. Ancak pilot olmak kolay değil ve çok maliyetli olunca, ben de bu hayalimi gerçekleştiremedim. 1997 yılında Ölüdeniz’de Tandem Pilot olarak işe başladım ve kazandığım ilk parayla ilk Paramotorumu satın alıp uçmaya başladım. O zamanlar Euro daha makul düzeyde olduğu için Paramotorlarımı Avrupa’dan alabiliyordum. Daha sonra Paramotor dersleri vermeye başladım. İhtiyaçlar listesi artıp yüksek sayıda Paramotor’u satın alamayınca da Paramotorlarımı kendim için imal etmeye başladım. Daha sonra neden başkasına da satmayayım fikrine ulaştım. Zamanla benim hedefim, insanlara Paramotor’u ve Paratrike’ı öğretmek, sevdirmek ve bu sporu Türkiye’de yaymak olarak değişti. Paramotor imalatını öğrenebileceğiniz bir okul yok. Zamanla tecrübe edinir ve kendi kendinizi eğitirsiniz.

Esmeri Alev EKEBAŞ: APPI Kuralları nelerdir?

Erdoğan ŞANSLI: APPI, Yamaç Paraşütü ve Eğitmenleri Kurumu. Merkezi Isviçre’de bulunur. Yamaç Paraşütü, Paramotor ve Paratrike Eğitim kurallarını düzenler ve devamlı yeniler. APPI; bu sporların eğitmenlerinin yetiştirilmesi, eğitimlerin daha güvenli olması, eğitim kurallarının düzenlenmesi ve devamlı geliştirilmesi konuları ile ilgilenir.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Paratrike pilotu olabilmek için nasıl bir eğitim almak gerekir?

Erdoğan ŞANSLI: Türkiye’de Paratrike ile ilgili bir düzenleme yok. Sivil havacılık kanunlarımıza göre, bu tür hava araçlarına lisans zorunluluğu yoktur. Bu durum birçok ülkede bu böyledir ve böyle olması gerekiyor, çünkü bu çok basit bir spordur. APPI kuralları çerçevesinde ise sırasıyla alınması gereken lisanslar şöyledir:

- Paratrike Tandem Discovery: Bu sporu yapmak isteyen pilot adayının eğitmenle birlikte ilk uçuş deneyimidir. Eğitmenle birlikte havalanırsınız. Kontrolleri alır ve 20-30 dakika boyunca pilotaj deneyimini havada yaşarsınız. Hoşunuza giderse, eğitimlere devam edersiniz.

- APPI Paratrike Open Sky Tester: 1-2 günlük bir derstir. Paratrike sporunun tanıtımı, evrak işlemleri. 1. ders Uçuş Teorisi. Kanat’ın ve Paratrike’ın Tanıtımı. Kanat bakımı ve dolanmış iplerin çözülmesi dersi. Paratrike’a oturmak, Kanat’ın bağlanması, 6 nokta kontrolü. Check List takibi. Emniyetli motor çalıştırma prosedürü. Paratrike’ı askıya alma ve denge kontrolü, ayalamalar ve yedek paraşütü açma dersi.

- APPI Paratrike Adventure Pilot Course: Bu kursta öğrenci, yerdeyken kanadı havalandırmayı ve Paratrike’ın kontrolünü öğrenir. Buradaki amaç, pilot adayının ilk uçuşunu eğitmeninin gözetiminde ve kontrolünde yapmaktır. Bu aşamada pilot adayı, eğitmeninin kontrolü altında ve radyo yardımıyla uçabilir, tek başına uçamaz.

- APPI PT Pilot Course: APPI Paratrike Adventure Pilot kursunu bitirmiş olan pilot adayı bu kursta, 15 kalkış-iniş yaparak tek başına uçabilecek duruma gelir ve kurs sonunda eğitmenin yardımları olmadan yukarıdaki bütün aşamaları ve kararları kendisi vererek uçmaya başlar.

- APPI PT Advanced Pilot Course: Bu aşamada daha zor görevler uygulanır. Alçak uçuş prosedürleri, motor arızasında hedefe iniş simülasyonları gibi zor görevler bu kursta uygulanır.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Siz, Paramotor Pilotusunuz ve eğitmensiniz. Bu mesleğe nasıl başladınız ve hangi süreçlerden geçtiniz?

Erdoğan ŞANSLI: Çocukluk hayalim pilot olmaktı. Yüksek maliyetlerden dolayı pilot olamayınca da Paramotor sporuyla tanıştım ve bu sporu çok sevdim. Ekmeğimi gökyüzünde uçarak kazanmak hedefimdi. Şoförlük yapmayacaktım ve sevdiğim işi yapmak istiyordum. Bu spor beni daima mutlu etmiştir. Bu mutluluğu halkımla paylaşmak istedim ve insanlara anlatmak istedim. Sporla ilgili önyargılar beni son derece yıprattı ve rahatız etmeye devam etti. Ben, bu sporu Türk halkımıza tanıtabilmek için, İstanbul Paramotor adında bir havacılık dizisi bile başlattım. 1997 yılında ilk

paramotorumu satın aldım ve bu spora başlamış oldum. Daha sonra 2003 yılında, Türk Hava Kurumu’na Paramotor Eğitmeni olmak için başvuruda bulundum. Defalarca kurslarına katıldım ve bugüne kadar bu lisansı alamadım. Bunun üzerine 2013 yılında, Sky School okulunun Ispanya’daki Figueras kasabasında bir haftalık eğitmenlik kursundan sonra APPI Eğitmeni olmaya hak kazandım. APPI sistemi üzerinden, APPI İSTANBUL PARAMOTOR & YAMAÇ PARAŞÜTÜ UÇUŞ MERKEZİ 39‘u da kurmuş oldum ve bu sistem üzerinden faaliyetlerimize devam ediyoruz. Çünkü Türkiye’de bununla ilgili ciddi bir çalışma yok.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Paramotor kullanmanın kolay ve zor yönleri nelerdir? Paramotor hangi amaçlar için kullanılır?

Erdoğan ŞANSLI: Paramotor’u kullanmayı bilmiyorsanız, bu size çok zor gelecektir ve çok ciddi sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak, profesyonel ve iyi bir eğitmenden 15 günlük bir ders alırsanız, bu sporu son derece güvenli bir şekilde yapılabileceğini göreceksiniz. Paramotor’un kullanım amacı, ilk olarak bir hobi olması ve ayrı bir spor dalı olarak yapılabilmesidir. Daha sonra reklam, tanıtım, havadan fotoğraf ve video çekimlerinde, gösteri uçuşlarında da kullanılabilmektedir.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Gyrocopter Pilot; Paramotor, Paratrike & Yamaç Paraşütü Eğitmenisiniz. Bu sporların benzerlik ve farklılıkları nelerdir?

Erdoğan ŞANSLI: Gyrocopter pilotuyum ancak, bu havacılık dalının eğitmeni değilim. Ancak Gyrocopter eğitmeni olmayı çok isterim. Yamaç Paraşütü, Paramotor, Paratrike, hepsi birbirine çok yakın sporlar. Aralarında çok az bir eğitim farkı ve birazcık da malzemelerin fiyat farkı mevcut. Gyrocopter ise bambaşka bir dünya. Kumandaları, bu sporlara kıyasla tamamen farklıdır ve farklı eğitimlerin alınması gerekir. En pahalı Paratrike 35.000 Euro, en pahalı Gyrocopter 120.000 Euro. Aralarındaki fark, eğitim farkı ve maliyet farkı.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Babadağ ve Ölü Deniz hangi coğrafi özellikler nedeniyle bu sporların merkezi konumundadır?

Erdoğan ŞANSLI: İlk olarak, deniz kıyısında olması büyük bir avantaj. Bu coğrafik konumu nedeniyle çok güzel uçuş şartları oluşturur. Yüksek olması, mükemmel bir manzaraya sahip olması ve turistik bir bölge olması, bu sporun burada bu kadar gelişmesine neden olmuştur.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Türkiye’de bu spor hangi noktalarda yapılıyor? Sizin en beğendiğiniz ilk üç uçuş noktası neresidir?

Erdoğan ŞANSLI: Yamaç Paraşütü, tepelerin ve dağların olduğu her yerde yapılabiliyor. Paramotor ise, dağları, tepeleri olan ya da olmayan her yerde yapılabiliyor ve Paramotor sporu, Yamaç Paraşütü’ne nazaran çok daha güvenli bir spordur.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Microlight uçuş sekli nedir? Uçuşların kaç şekli vardır? Uçarken neler hissediyorsunuz?

Erdoğan ŞANSLI: Delta kanat, Monotrike ve Microlight, benim çocukluk hayallerimdi. Hepsiyle uçabilmeme rağmen, uygulamadaki zorluklardan dolayı bu sporları pek icra edemiyorum. Microlight; alüminyum bir kanat iskeletine sahip, uçabilmesi için sürate ihtiyacı olan çok basit bir uçak. Türkiye’de Microlight lisansı almak büyük bir sorun. Bu makineleri uçurabileceğimiz uçuş pistleri büyük bir sorun, bu makinelerin uçuşa elverişlilik evraklarının alınması büyük bir sorun, bu makinelerin yedek parçalarının temin edilmesi büyük bir sorun. Bu sportif hava aracı artık uçak sınıfına sokulduğu için, hiç kimse sıcak bakmıyor. Basit bir spordur, kolay ancak maliyetli bir spordur. Bu hava araçları, pilotun sorumluluğu altında uçması gereken hava araçlarıdır. Ancak ülkemizde bu araçlar Sivil Havacılık Genel Merkezi’nden denetlemeye tabi tutulduğundan, ben de dahil olmak üzere insanlar bu sporu icra etmekten vazgeçti. Aslında çok basit, çok kolay bir spordur. Microlight ile ilgili iyi bir tecrübem olup, her uçuştan büyük bir zevkle alırdım, ancak

Paramotor ve Paratrike kullanımı daha basit olduğu için ve lisans zorunluluğu olmadığından, Paramotor ve Paratrike’ı daha çok tercih ediyorum.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Kendi hava aracımızın pilotu olabilmek için hangi şartları yerine getirmeliyiz? Eğitimler ne kadar sürüyor?

Erdoğan SANSLI: İlk önce, bu işi çok sevmeniz ve uçabilmek için kaynak ayırmanız gerekiyor. En ucuzu Yamaç Paraşütü, sonra Paramotor, sonra da Paratrike gelir. Kendi kendinize de uçmayı öğrenebilirsiniz, ancak bu biraz uzun sürecektir ve bol bol malzeme kırımı yaşayacaksınızdır. En iyisi, iyi bir eğitmenden ders almanız olacaktır. Paramotor Pilotu olmanız 15 gün sürüyor, Paratrike Pilotu olmanız 20 gün sürüyor mesela.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Paramotor (Motorlu Yamaç Paraşütü), PPG (Powered Paragliding) ile yerden uçuş irtifası en fazla ne olabilir?

Erdoğan ŞANSLI: Paramotor’un gücüne bağlı olarak 3.000 metrelere rahatlıkla çıkabilirsiniz. Tabi oralarda uçak trafiğine çok dikkat etmeniz gerekiyor. Uçak trafiğine girmemeliyiz, çünkü başımız belaya girebilir. Ben burada sadece bu makinelerin bu irtifalara çıkabileceğini belirtmek istiyorum, yanlış anlaşılmalar olmasın.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Rüzgarsız bir günde ne kadar hız yapabilirsiniz?

Erdoğan ŞANSLI: Paraşütün modeline göre 75 km. civarında diyebilirim.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Güvenli inişi nasıl sağlıyorsunuz?

Erdoğan ŞANSLI: Uçmadan önce iyi bir uçuş planı yaparak. İnişlerinizi daima rüzgâra karşı yapmanız gerekiyor. Kurallara uyarsak ve çok iyi bir eğitim alırsak, daima güzel inişler yaparız.

Esmeri Alev EKEBAŞ:Paramotor pilotu olmanın zor ve kolay yanları nelerdir?

Erdoğan ŞANSLI: Paramotor pilotu olmanın en zor kısmı, Paramotorunuzu ve malzemelerinizi satın alabilmek. Eğitim kısmı ise, eğitmeninizin tecrübesine göre işin en kolay kısmıdır.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Kendi okulunuzu kurma hayaliniz var mı? Corona virüs, Covit-19 salgını bu hayalinizi gerçekleştirmenizi, eğitimlerinizi, hava sporu yapanları nasıl etkiledi?

Erdoğan ŞANSLI: En büyük hayalimdir ancak, Türkiye’de bu tür girişimlere maalesef destek verilmiyor. Sabırsızlıkla, ülkemizde bu sporların önünü açılmasını bekliyoruz. Ancak bu faaliyetleri doğru insanların yönetmesini arzu ediyoruz. Örneğin Microlight yönetmeliği, bu sporun ölmesine neden oldu ve şu anda ülkemizde hiç kimse, prosedürlerin yanlışlıklarından dolayı bu makinelerle uçmamaktadır.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Eğitim verdiğiniz insanlarla yaşadığınız ilginç anlar, anılar, anekdotlar var mı?

Erdoğan ŞANSLI: Öğrencilerimle uzun mesafeli uçuşlar yapmak, en çok zevk aldığım aktivitelerdir.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Türkiye Hava Sporları Federasyonu’nun düzenlediği, ‘1. Türkiye Paramotor Slalom Yarışları’ hakkında ne düşünüyorsunuz?

Erdoğan ŞANSLI: Güzel çalışmalar. Başarılarının devamını diliyorum.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Yarışlara siz veya öğrencileriniz katıldı mı?

Erdoğan ŞANSLI: Ben, daha çok imalat ve çok nadir eğitim çalışmalarından dolayı katılamadım ve bu tür organizasyonlar Türkiye’de yeni yeni yapılmaya başlandı. Ancak bu tür yarışmalara katılmayı çok isterim.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Dünyada ve ülkemizde hangi yarışlara katıldınız?

Erdoğan ŞANSLI: 2005 yılında, yanılmıyorsam Efes’te, THK Paraşüt Milli Takımı’nın B takımında yarışmıştım. Hedefte Avrupa 5.si ve Balkan 3.lüğünde dereceler almıştım.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Bu yarışma ve etkinliklerin arttırılmasının turizme katkıları, ulusal ve uluslararası boyutta nasıl olacaktır?

Erdoğan ŞANSLI: Bu derecelerin turizme pek faydası olacağını düşünmüyorum.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Sosyal medya adreslerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

Erdoğan ŞANSLI:

- Facebook: Erdogan Sansli - www.paramotoregitimi.com - paramotoregitimi@gmail.com

- Cep: 05339532788

Esmeri Alev EKEBAŞ: Göndereceğiniz fotoğrafları, basın-yayın organlarında kullanma izni veriyor musunuz?

Erdoğan ŞANSLI: Evet.

Esmeri Alev EKEBAŞ: Eklemek istedikleriniz var mı?

Erdoğan ŞANSLI: Paramotor ve Paratrike sporları artık ön yargılardan kurtulmalı ve yetkililerimiz tarafından önü açılmalıdır. Teşekkür ediyorum.

 

 Bu yazı 932 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Alanyaspor 9 7 0 2 19 3 23 +16
2 Galatasaray 10 6 2 2 16 7 20 +9
3 Fenerbahçe 10 6 2 2 20 13 20 +7
4 Beşiktaş 9 5 3 1 17 17 16 0
5 Kasımpaşa 10 4 3 3 13 10 15 +3
6 Gaziantep FK 10 3 1 6 15 13 15 +2
7 Başakşehir FK 10 4 4 2 16 15 14 +1
8 Fatih Karagümrük 9 3 2 4 17 11 13 +6
9 Konyaspor 9 3 3 3 10 7 12 +3
10 Çaykur Rizespor 9 3 3 3 12 14 12 -2
11 Yeni Malatyaspor 9 3 3 3 10 12 12 -2
12 Hatayspor 7 3 1 3 7 9 12 -2
13 Trabzonspor 10 3 4 3 12 15 12 -3
14 Göztepe 8 2 1 5 14 9 11 +5
15 Antalyaspor 10 2 4 4 11 16 10 -5
16 Sivasspor 8 2 3 3 8 10 9 -2
17 BB Erzurumspor 9 2 4 3 11 15 9 -4
18 Kayserispor 8 2 5 1 5 11 7 -6
19 Denizlispor 9 1 5 3 8 16 6 -8
20 Gençlerbirliği 9 1 6 2 6 16 5 -10
21 MKE Ankaragücü 8 0 6 2 7 15 2 -8
Takım O G M B A Y P AV
1 Altınordu 11 7 2 2 17 11 23 +6
2 Ankara Keçiörengücü 11 6 2 3 18 9 21 +9
3 Samsunspor 11 5 1 5 15 9 20 +6
4 Adana Demirspor 10 5 2 3 19 9 18 +10
5 İstanbulspor 10 5 2 3 17 9 18 +8
6 Tuzlaspor 10 5 2 3 17 16 18 +1
7 Altay 9 5 3 1 16 9 16 +7
8 Giresunspor 10 4 2 4 13 12 16 +1
9 Bursaspor 11 4 5 2 19 19 14 0
10 Balıkesirspor 11 4 5 2 12 15 14 -3
11 Akhisarspor 11 3 4 4 9 14 13 -5
12 Adanaspor 9 3 3 3 13 10 12 +3
13 Bandırmaspor 11 3 6 2 13 14 11 -1
14 Ümraniyespor 11 2 5 4 11 19 10 -8
15 Menemenspor 9 2 4 3 9 13 9 -4
16 Ankaraspor 10 2 6 2 6 15 8 -9
17 Boluspor 10 1 5 4 10 14 7 -4
18 Eskişehirspor 11 0 7 4 5 22 1 -17
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 12 9 2 1 29 10 28 +19
2 Turgutluspor 12 9 3 0 15 13 27 +2
3 Van Spor 12 7 2 3 18 11 24 +7
4 Sakaryaspor 12 6 2 4 18 13 22 +5
5 Serik Belediyespor 12 5 2 5 17 11 20 +6
6 Etimesgut Belediyespor 12 5 3 4 14 8 19 +6
7 Karacabey Belediyespor 12 5 4 3 17 12 18 +5
8 Kırşehir Belediyespor 11 5 3 3 12 8 18 +4
9 Kırklarelispor 11 4 2 5 10 4 17 +6
10 Tarsus İdman Yurdu 11 4 4 3 19 16 15 +3
11 1922 Konyaspor 12 4 6 2 16 12 14 +4
12 Sivas Belediyespor 11 3 3 5 17 15 14 +2
13 Pazarspor 9 4 4 1 15 17 13 -2
14 Bodrumspor 12 3 6 3 19 20 12 -1
15 Kastamonuspor 12 3 6 3 12 20 12 -8
16 Mamak FK 11 3 6 2 8 18 11 -10
17 Pendikspor 11 3 7 1 14 17 10 -3
18 Elazığspor 12 4 7 1 14 21 10 -7
19 Bayburt Özel İdare Spor 9 3 6 0 8 13 9 -5
20 Kardemir Karabükspor 12 0 11 1 3 36 2 -33
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 11 9 1 1 15 4 28 +11
2 1928 Bucaspor 11 8 2 1 22 8 25 +14
3 Fatsa Belediyespor 11 6 3 2 11 8 20 +3
4 Edirnespor 11 6 4 1 17 14 19 +3
5 Ofspor 10 5 2 3 17 13 18 +4
6 Arnavutköy Belediye 10 5 3 2 10 8 17 +2
7 Artvin Hopaspor 11 5 5 1 18 22 16 -4
8 Yeşilyurt Belediyespor 11 4 5 2 13 10 14 +3
9 Belediye Derincespor 11 3 3 5 11 10 14 +1
10 Nevşehir Belediyespor 11 4 5 2 12 12 14 0
11 Çankaya FK 9 4 5 0 8 10 12 -2
12 1877 Alemdağspor 11 3 5 3 14 20 12 -6
13 Payasspor 11 2 6 3 13 17 9 -4
14 Kızılcabölükspor 11 2 6 3 13 19 9 -6
15 Antalya Kemerspor 11 1 6 4 10 18 7 -8
16 Manisaspor 11 1 7 3 7 18 6 -11
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 30/11/2020 Kayserispor vs Fatih Karagümrük
 30/11/2020 Sivasspor vs Göztepe
 04/12/2020 Beşiktaş vs Kasımpaşa
 05/12/2020 Gençlerbirliği vs Alanyaspor
 05/12/2020 Göztepe vs Kayserispor
 05/12/2020 Konyaspor vs BB Erzurumspor
 05/12/2020 Yeni Malatyaspor vs Başakşehir FK
 05/12/2020 Galatasaray vs Hatayspor
 06/12/2020 Fatih Karagümrük vs Çaykur Rizespor
 06/12/2020 Antalyaspor vs MKE Ankaragücü
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 01/12/2020 Menemenspor vs Ankaraspor
 02/12/2020 Altay vs Giresunspor
 04/12/2020 Bursaspor vs Ümraniyespor
 04/12/2020 Tuzlaspor vs İstanbulspor
 05/12/2020 Ankaraspor vs Adanaspor
 05/12/2020 Giresunspor vs Eskişehirspor
 05/12/2020 Boluspor vs Altay
 05/12/2020 Menemenspor vs Bandırmaspor
 05/12/2020 Balıkesirspor vs Samsunspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 03/12/2020 Bodrumspor vs Mamak FK
 03/12/2020 Eyüpspor vs Etimesgut Belediyespor
 03/12/2020 Karacabey Belediyespor vs Pendikspor
 03/12/2020 Kırklarelispor vs Kardemir Karabükspor
 03/12/2020 Kırşehir Belediyespor vs Sivas Belediyespor
 03/12/2020 Pazarspor vs Bayburt Özel İdare Spor
 03/12/2020 Sakaryaspor vs Elazığspor
 03/12/2020 Tarsus İdman Yurdu vs Turgutluspor
 03/12/2020 Van Spor vs Serik Belediyespor
 03/12/2020 1922 Konyaspor vs Kastamonuspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 02/12/2020 Arnavutköy Belediye vs Edirnespor
 02/12/2020 Artvin Hopaspor vs Kızılcabölükspor
 02/12/2020 Belediye Derincespor vs Antalya Kemerspor
 02/12/2020 Diyarbekirspor vs Ofspor
 02/12/2020 Manisaspor vs Fatsa Belediyespor
 02/12/2020 Payasspor vs Nevşehir Belediyespor
 02/12/2020 1877 Alemdağspor vs Yeşilyurt Belediyespor
 02/12/2020 1928 Bucaspor vs Çankaya FK
resmi ilanlar

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI