Bugun...


Esmeri Alev Ekebaş

facebook-paylas
Büşra Serdar ile bir röportaj
Tarih: 02-07-2019 15:11:00 Güncelleme: 02-07-2019 15:11:00


Datça tiyatro festivali, Mirket Platformundan Büşra Serdar ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Festivalin yoğunluğu nedeniyle zor gerçekleştirdiğimiz röportajda bize zaman ayıran, Büşra Serdar’a teşekkür ederim.   

ESMERİ ALEV EKEBAŞ. “Deniz Seviyesinde Tiyatro” sloganı ile yola çıkan ve üniversiteli genç girişimciler tarafından, geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen Datça Tiyatro Festivali, bu yıl da sanatseverlerle buluştu. Büşra Hanım, sizin Datça Tiyatro Festivali’ne başlangıçtan bugüne katkılarınız neler oldu? Bize kendinizi tanıtır mısınız?

BÜŞRA SERDAR: Geçtiğimiz yılın başında kurulan Mirket Platform ekibinin üyelerinden biriyim. Hikaye anlatıcılarına alan açmak amacıyla kurduğumuz ve deneyerek öğrendiğimiz bir yoldayız aslında. Datça Tiyatro Festivali bu yıl ikincisi ile keyifli bir şekilde tamamlandı. Birbirinden değerli ekipler ile Datça’da buluştuk. Binlerce kişiyle birlikte keyifli vakit geçirdik. Bu da bizim için gurur kaynağı oldu. İlk günden bugüne son derece yoğun bir program ile çalıştık. Datça turizm potansiyeli yüksek bir lokasyon. Bununla birlikte hala güzelliğini, doğasını korumayı başarabilmiş bir lokasyon. Datça Tiyatro Festivali ile tatili, eğitimi ve tiyatroyu deniz seviyesinde uzun yıllar boyu buluşturma hayalimizin ilk adımını geçtiğimiz yıl atmıştık, bu yıl da elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz.

ESMERİ ALEV EKEBAŞ. Geçtiğimiz yıl büyük ilgi gören ve 3 günde yaklaşık 25 bin kişinin katıldığı festival; bu yıl, programı genişleterek 5 günde binlerce sanatseveri ağırladı. Datça Tiyatro Festivali’ne gösterilen bu büyük ilgi için ne düşünüyorsunuz? Tarihi, kültürel yapısı, doğası ile muhteşem Datça’nın ve Datça halkının Festivale yaklaşımını yorumlayabilir misiniz?

BÜŞRA SERDAR: Bu bölgenin coğrafyası Knidos Antik Kenti’nden gelen köklü bir tiyatro geleneğine binlerce yıldır zaten sahip. Festivale bu yıl gösterilen ilgi geçtiğimiz yıla oranla çok daha güzeldi, bu ilgiye süreklilik kazandırmayı amaçlıyoruz. İstanbul’dan ve çevre kentlerden yüzlerce kişi festival için geldi. Bu durum halkın ilgisini de arttırdı. Datça halkı da festivalden son derece memnun görünüyor. Hem turizm potansiyeli hem de festivalin Datça’ya katkısı gözle görülebilir düzeyde.

ESMERİ ALEV EKEBAŞ. Datça, 26-30 Haziran’da deniz seviyesinde binlerce kişiye eğlence, kültür ve müzik keyfini bir arada sunan Datça Tiyatro Festivali’ne geleneksel hale geldi diyebilir miyiz?

BÜŞRA SERDAR: Bu yıl ikincisi düzenlendi ve geçtiğimiz yıla oranla çok daha yoğun ilgi olduğunu gördük. 26-30 Haziran’da Datça tiyatro festivali binlerce kişiye ev sahipliği yaparken bizler de son derece yoğun bir süreç geçirdik. Amacımız geleneksel hale getirmek.

ESMERİ ALEV EKEBAŞ: Datça’nın merkezinde bir tiyatro adası kuran festival, yediden yetmişe herkesin eğlenebileceği ve sanata doyacağı etkinlikler ile binlerce kişiyi bir araya getirdi.

Datça Tiyatro Festivali, Panayır Alanı’nda gerçekleşen halka açık konserler, tiyatro oyunları, söyleşiler, atölyeler, ve pek çok sürpriz içerik ile Datça’nın ev sahipliğinde büyükleri kucaklarken, çocuklar için özel olarak tasarlanan ücretsiz programı ile festivalin küçük katılımcılarına özel bir deneyim alanı da sundu. Geçen seneye göre Datça Tiyatro Festivali’nin bu sene temasında değişiklik oldu mu? Deniz Seviyesinde Tiyatro” sloganı ile yola çıkan Datça Tiyatro Festivali’nin bu sene yeni bir sloganı var mı?

BÜŞRA SERDAR: Festivalimizin mottosu ‘’deniz seviyesinde tiyatro.’’ Bu seneye özel bir slogan belirlemedik fakat yakalamaya çalıştığımız birliktelik ruhu ve muhabbet arayışı hep var olan bir söylem bizim için. Festival yerleşkemiz olan Esenada Burnu’nun etrafı denizle ve palmiye ağaçlarıyla çevrili bir yarımada oluşu, kafanızı her kaldırdığınızda deniz ile buluşmanızı sağlıyor. Bu da kelimenin tam anlamıyla deniz seviyesinde bir tiyatro deneyimi sunuyor.

ESMERİ ALEV EKEBAŞ: Akustikhane programı işbirliğinde gerçekleşen Festival Açılış Konseri’nde, birbirinden ünlü isimler, festivalin açılışında hem şarkılar söyledi hem de muhabbet temasında eğlencenin en özel anları unutulmaz zamanlar olarak kayıtlara geçti.

Bu sene ilk kez kurulan Alternatif Sahne’de gerçekleştirilecek gündüz oyunları, hikaye anlatımları, warm-up konserler, gösterileriler ve birçok yan etkinlik ile sanat ve eğlence bir arada oldu

Festivalde yer alacak olan bir çok sürpriz ismin yanı sıra; Bülent Şakrak, Muhabbet Baskınları ile festivalin girilmedik köşesini bırakmadı

Başarılı oyuncu Ceyda Düvenci’de festival kapsamında sanatseverlerle bir araya geldi.

Yer aldıkları başarılı projeler ile kendilerinden sıkça söz ettiren Salih Bademci ve Alican Yücesoy da festivalin dikkat çeken isimlerinden. Sevenleri ve festivalin konukları ile eğlenceli anlara imza atacak olan Bademci ve Yücesoy, festival kapsamında sergiledikleri oyunlar ile unutulmaz anlar yaşattı.

Bu yıl, Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu seçilen Deniz Karaoğlu, bu sezonun en ilgi çeken oyunlarından “Kader Can” ile binlerce kişiye hitap etti. 

Akustikhane ile Açılış Konseri etkinliği ile muhabbet temasında başlayacak olan Datça Tiyatro Festivali’nde sanatseverler ile birlikte şarkılar söylenirken sohbetler gerçekleştirildi.

Datça’nın atmosferine ve festival ruhuna özel ekiplerin yanı sıra Beyti Engin, Hare Sürel, Kanbolat Görkem Arslan, ve daha pek çok sürpriz isim festivalde  yerini aldı. 

Geçen sene Datça Tiyatro Festivali’ne katılan birçok değerli sanatçı oldu. Bu sanatçıların, sanatseverler ile söyleşilerini takip edip, fotoğraflarını çekmiştim. Bu sanatçılarımıza ve Datça'nın büyülü atmosferinin onlar üzerinde bıraktığı izlenimlere değinebilir misiniz?

BÜŞRA SERDAR: Sanatçılarımız, Datça gibi harika bir coğrafi konuma sahip bir yerin tiyatroya, festivale ev sahipliği yapmasından son derece memnun. Bu festivalin son derece keyifli geçmesi, tiyatroya gösterilen ilgi herkes için olduğu gibi sanatçılarımızın da takdirle karşıladığı bir durum. Birçoğu festivalden etkilendiklerini ve unutulmaz anlar yaşadıklarını ifade ediyorlar.

ESMERİ ALEV EKEBAŞ: Bu sene ilk kez kurulan Alternatif Sahne’de gerçekleştirilecek gündüz oyunları ve emeği geçenlerden bahseder misiniz? Datça ve çevre illerden gelen sanatseverlerin Datça Tiyatro Festivali’nde yüreğinizde bıraktığı izler nelerdir?

BÜŞRA SERDAR: Geçtiğimiz yıldan farklı olarak bu yıl Panayır Alanı’na eklediğimiz alternatif sahne ile programı genişlettik. Panayır Alanı’nda daha çok vakit geçirmek isteyen ve akşam oyunlarından önce gelip buradaki etkinliklere de yoğun ilgi gösteren katılımcı bizi çok mutlu etti.

ESMERİ ALEV EKEBAŞ: Alican Yücesoy ile Bilmeden Oynamak Erol Ozan Ayhan ile “Komedide Gerçekçilik ve Zamanlama” Bedirhan Dehmen ile Beden/Hareket Atölyesi Emrah Eren ile Sahnede Bir Dünya Yaratmak Hata Yapım Atölyesi

Burcu Yılmaz ile Anda Kompozisyon ve Doğaçlama Atölyesi

Atölyelerin, insanlara, gençlere, çocuklara katkısı neler olmuştur?

BÜŞRA SERDAR: Tiyatro insanda harika hisler yaratan bir olgu. Ülkemizin tiyatroya, tiyatroyu seven gençlere ihtiyacı var. Tiyatro sevgisinin, tutkusunun çocuklarımıza, gençlerimize işlemesi gerekiyor. Bu festivalde de başarılı ile takip edilen isimlerin, Alican Yücesoy gibi isimlerin oyunları ile herkeste tiyatro ateşi yakıyor. Atölye çalışmaları da üreten Datça halkını daha yaratıcı bir hale getiriyor. 

ESMERİ ALEV EKEBAŞ:  Bu atölyelerde amaç günümüz konvansiyonel oyunculuk akımlarına uygun, onlarla zıtlaşmayan aksine bir parçası olan oyuncuğunu aramak. Bu bağlamda zamanlamanın önemi ve bu tekniğin içselleştirilmesi adına atölye boyunca zaman zaman bilindik oyunculuk ekollerine de dönerek çalışmalar yapılacaktır deniliyordu. Genç sanatçılar için bu bilgi ve becerilerin önemi nedir?

BÜŞRA SERDAR: Genç sanatçılar kendilerine örnek aldıkları isimlerle çok daha başarılı çalışmalar yapıyor. Günümüz oyunculuğunun parçası olmak isteyen gençler bu sayede neyi nasıl yapmaları gerektiğini birebir başarılı ve tecrübeli isimlerden öğrenebilecekleri, onlara yol gösteren insanlarla taşınıp muhabbet edebileceği ir ortam yakalıyor.

ESMERİ ALEV EKEBAŞ: Datça Tiyatro Festivali’ne, Datça Belediyesi, STK’lar, kimler nasıl organizasyona katkıda bulundu?

BÜŞRA SERDAR: Datça Belediyesi her konuda desteğini her şekilde gösterdi. Ne nasıl yapılır, haklarımız nelerdir, gibi konularda büyük destek aldık. Greenpeace de 2 senedir festivalin bir parçası

ESMERİ ALEV EKEBAŞ: Datça Tiyatro Festivali bünyesinde “geleneksel eğitim modeline alternatif bir yol sunmak” için ortaya çıkan Üretim Çalışmaları, profesyonel sanatçılar ve geleceğin profesyonellerini beraber üretebilecekleri bir zeminde bir araya getirmeyi amaçlıyor. Disiplinlerarası bir sanat anlayışı yaratmayı, eşitliğe dayalı bir eğitim sistemi kurmayı, kuşaklar arası iletişimi güçlendirmeyi ve sektör içi tanışma/çalışma imkanlarını artırmayı amaçlayan Üretim Çalışmaları, 2019’da da Türkiye’nin dört bir yanından başvurulara kapılarını açtı

Programa geçen seneden farklı olarak eklenen Sabah Buluşmaları kapsamında, bilgi aktarımını yatay bir düzleme çekmek amacıyla, tüm katılımcılar her sabah Panayır Alanı’nda “doğaçlama hikaye oluşturmak, yoga, alternatif malzeme kullanımı ve sahne aksesuarı tasarımı, tiyatroda makyaj tasarımı ve maske kullanımı” gibi konuları tartışmak için bir araya geldi. Ayrıca Üretim Çalışmaları festivalin sonunda ürünlerini sergiledikten sonra bir geri bildirim söyleşisinde buluşarak “Nasıl bir sanat eğitimi istiyoruz?” üzerine sohbet ettiler..

Üretim Çalışmaları programına seçilen tüm öğrencilerin ,
bir tiyatro oyununun ortaya çıkarken geçtiği tüm aşamaların tecrübe edilmesini hedefleyen Adım Adım Oyun Üretimi ile edindikleri deneyimlerin , kültürümüze, aydınlanmaya sanata katkıları, sizce  nasıl olacaktır? 

BÜŞRA SERDAR: Üretim Çalışmaları programı festival ekibi için festivalin en değerli bölümü. Bu program ile birlikte geleceğin profesyonelleri diye adlandırdığımız insanlar şimdinin profesyonelleri ile birlikte çalışma ve bir oyunun tüm aşamalarını baştan sonra deneyimleme fırsatı buluyorlar. Burada bir şeyin tam veya mükemmel olmasındansa süreç daha kıymetli bizim için. İleride bu işi profesyonel olarak yapmak isteyen insanların 5 gün boyunca böyle bir ortamda bulunması bizce gerçek bir üretim deneyimi oluyor.

ESMERİ ALEV EKEBAŞ: Bu sene ilki gerçekleşen Resimden Sahneye, oyuncuların hayal gücünü ve bedenleri ile olan ilişkilerini kuvvetlendirmek üzerine tasarlandı. “Bir oyuncunun bedeni bir ressamın fırçasıdır.” mottosuyla yola çıkmış olan çalışma, tiyatroda hareket tasarımı, koreografi ve fiziksel tiyatro alanlarında uzmanlaşmış profesyoneller mentorluğunda gerçekleşti. Her ekibin aynı resimden hareketle ortaya çıkardığı oyunlar, festivalin son günü Panayır Alanı Alternatif Sahne’de sahnelendi. Festivalin son günü gerçekleşen etkinlikler için bilgi verebilir misiniz?

BÜŞRA SERDAR: festivalin son gününde Beyti Engin ile Bence Oyunculuk programı çekimlerinin sonuncusu gerçekleştirildi. Bu söyleşi ile oyunculuk alanına yönelmeyi planlayan kişiler, bu alanda çok daha net fikir sahibi oldular. Ödüllü oyun Kader Can oyunu meraklıları ile bir araya geldi. Gecenin ve festivalin kapanışı ise büyük bir katılımla Büyük Ev Abluka’da konseri ile gerçekleşti. Gençlerin de aralarında bulunduğu geniş bir kitlenin katıldığı konser ile festivali çok keyifli bir şekilde kapattık. 

ESMERİ ALEV EKEBAŞ. Eklemek istediğiniz konular var mı? Datça’mız ve Datça halkına iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

BÜŞRA SERDAR: Datça Tiyatro Festivali hem Datça’nın hem de halkına katkıda bulunan ve bölgenin adının daha geniş kitlelere duyurulması noktasında son derece önemli bir proje. Festivalin her yıl gerçekleştirilmesi de Datça’ya katkısını arttırarak devam edeceklerin. Gençlerin büyük bir heyecan ve artarak devam eden tutkusu ile gerçekleştirdikleri festivale halkın desteğini bekliyoruz. 

 

 Bu yazı 879 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI