Bugun...


Erdem YÜCEL

facebook-paylas
İstanbul’un Simge Taşları
Tarih: 13-07-2019 15:52:00 Güncelleme: 13-07-2019 15:52:00


Özel nedenlerimle köşe yazılarımı kısa bir süredir yazamadım. “Bilinmeyen yönleriyle Nazım Hikmet” kitabımdan ötürü Ceza Mahkemesine vermem gereken savunmam,  19. Hızırşah Etkinliklerine sunacağım “Menteşe Beyliği Mimari Eserleri” isimli tebliğim, Marmaris Ahu Hastanesine gidip gelmem derken bir baktım ki, okuyucularımdan uzak kalmışım…

Yeniden yazmaya başlayacağım sırada İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A,Ş’nin yayınladığı, Fatih Dalgalı’nın editörlüğünü üstlendiği  “İstanbul’un Simge Taşları” isimli bilimsel nitelikli kitap postadan geldi.  İstanbul denlince insanın aklına öncelikle Ekrem İmamoğlu’nun büyük fark atarak ikinci kez kazandığı yerel seçim ve ardından belediyenin yaptığı akıl almaz israf akla geliyor. Bu kez siyasetin yerini kültür almış;  “İstanbul’un Simge Taşları” çoğu kişinin bilmediği bazı bilgileri içeriyor. Bu kitabın tanıtımına geçmeden önce yaşanmış, pek az kişinin bildiğini sandığım bir olaydan söz edeceğim.  

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yaklaşık on yıldır, periyodik aralıklarla yayınladığı ı “ 1453 İstanbul Kültür ve Sanat Dergisi” vardı. Derginin her sayısında İstanbul ile ilgili bazı konuları ele alınıyor, konular uzmanlarına yazdırılıyordu. İstanbul Basını, Babıâli, Boğaziçi, İstanbul’un Deniz Kültür, İstanbul Ansiklopedisi, İstanbul’un Çanakkale Savaşlarına etkisi, İstanbul Âdâbı, İstanbul’un Edebiyatı, İstanbul’un Spor Kültürü, İstanbul’un Kütüphaneleri ve İstanbul’un Hayvanları gibi konular dergide yer almışlardı. Ne var ki,  derginin 2017 yılında yayınlanan 27 sayısında bir talihsizlik yaşanmıştı. Derginin konusu İstanbul’un hayvanlarıydı.  İstanbul’un kedileri başlıklı yazıda Almanya’dan alınmış bir karikatür türü arka fondaki ibare bazılarının hoşuna gitmemiş, tepeden gelen emirle dergi kapatılmış, kadrosu dağıtılmıştı. Bizde karikatür kültürüne hazımsızlıktan kaynaklanan bu olaydan ötürü İstanbul kültürüne bir yönden darbe vurulmuştu.

Dergiyi yönetenler bir sonraki konu olarak İstanbul’un anıt taşlarını seçmiş, hazırlıklara başlamış, konunu uzmanlarına şehrin anıt taşları sipariş edilmiş, onlarda hazırlıklarını yapmışları. Ne var ki; “1453 İstanbul Kültür ve Sanat Dergisi” bundan böyle yayınlanmadı Kültür A.Ş’nin  editörlerinden Fatih Dalgalı ne yapıp ne etti bilemem ama dergi için toplanan yazıları genişletti ve ortaya “İstanbul Simge Taşları” isimli 423  sayfalık bir  eser  kültür ve sanatseverlere, her şeyden önce İstanbul kültür ve sanatının hayranlarına, meraklılarına sunmayı  başardı.

Benim yazdığım “İstanbul’un Bizans Dönemi Dikilitaşları”,A.Sefa Özkan’n “İstanbul’un  En Eski Dikilitaşı; Pompei Sütunu”, Fatih Dalgalı’nın Theodosius Zafer Taki”,  İbrahim Akın Kurtoğlu’nun “Çocuk Gözüyle Kıztaşı”, İrfan Dağdelen- Altan Küçükcan’ın “ İmparator Theodosius Onuruna Dikilen Tarihi Sütunun Kısa  Bir Betimlemesi”,  Ahmet Hamdi Bülbül’ün “ İstanbul’un Binek Taşları”,Nayi Sevim’in “Evrensel İyiliğin Sembolü Sadaka Taşları”,  Nazif Arman’ın İstanbul’un Merhamet Taşları”,  Fatih Dalgalı’nın “Medeniyetimizde Kuş Sevgisi”., “Perseus’u Seven Medusa”, Gülsüm Sezgin’in “ Bamyaya Lezzet, Lahanaya Kuvvet”, Cüneyt  Maviş’in “Hacerü’l- Esved İUstanub’da”,  Cemile (Çelik) Yücel’in İstanbul’un Anıt Mezar Taşları”, Süleyman Berk’in “İstanbul’un Mezar Taşı Kitabelerinin Yapısı”,  Mehmet Arif Köseoğlu’nun “ Derviş Başlıklarının Mezar Taşlarına Yansımaları”,  Önder Kya’nın “Cellatlik ve Cellat Mezarlığındaki Taşlar”,  Cengiz Aygün^ün Türk’ün Kadim Silahı: Ok;  A. Süheyl Ünver’in “ Fatih Zamlanıno Okmeydanı”,  M.Sinan Genim’in Okmeydanı Okçular Tekkesi”, Fatih Özsefa’nın “ Okçuluk ve Hat Sanatı”, Fatih Dalgalı’nın  “Kıble Taşları (Namazgahlar), “Okçular Tekkesi ve İstanbul’un Ok Taşları” yazıları bu eserin içerisinde  yer almıştır.

İstanbul’a yeni bir görünüm kazandıracağı açıkça belli olan Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun sanat ve kültüre olan yakınlığı bilinmektedir. Bu nedenle İstanbul kültürüne katkısı olan Kültür A.Ş yayınlarına önem vereceğini ve 1453 İstanbul Kültür ve Sanat Dergisinin  başına gelenleri  öğrenerek yeniden yayınlaması belki de  İstanbul kültürüne katkısı olacağını  düşünüyor, daha doğrusu bekliyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bu yazı 1599 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI