Bugun...


Erdem YÜCEL

facebook-paylas
Her şey çok güzel olacak
Tarih: 29-06-2019 15:38:00 Güncelleme: 29-06-2019 15:38:00


İstanbul Belediye Başkanlığı seçiminde bir lise öğrencisinin ortaya attığı slogan Türkiye’nin gündeminde yer aldı; “Her şey çok güzel olacak.”

Karamsarlığa düşen bir ülkede bu slogan hemen herkes için umut oldu…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da benimsediği bu söz belki de onun başkanlık yolunda önünü açtı ve rakibinden sekiz yüz bini aşkın oy ile ikinci kez seçildi.

Bundan böyle Her şey çok güzel olacak…

Hukuk, özgürlük ve insanların birbirlerini kucaklamalarını dilinden düşürmeyen İmamoğlu, sevgiden yana sözleriyle toplumun her kesiminin oylarını almayı başardı. Her şeyden önce sempatik görünümü, bilgi ve akıl dolu sözlerinin yanı sıra kendisine karşı olanlara bir tek kötü söz söylemedi. Böyle olunca da yirmi beş yıldır AKP yönetimindeki İstanbul, Ankara, Adana, Antalya ve İzmir gibi büyük şehirlerin yanı sıra birçok belediye CHP’nin eline geçti.

Ekrem İmamoğlu’nun bu başarısının arkasında CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğu, Meral Akşener ve eşi Dilek İmamoğlu gibi üç kadının büyük payının olduğu inkâr edilemez. Ayrıca CHP örgütü, milletvekilleri, parti gönüllülerinin, akıl ve bilimin ışığında çalışan danışmanların da payı vardı.

Günümüzden yirmi beş yıl önce, 1994 yerel seçimlerine; SHP’nin adayı Zülfü Livaneli,  CHP’nin adayı Ertuğrul Günay, DSP’nin adayı Necdet Özkan, DYP’nin adayı Bedrettin Dalan, ANAP’ın adayı İlhan Kesici katılmışlardı. Adayların her biri birbirinden güçlüydü; ne var ki, seçimde oylar dağıldı. CHP, SHP ve DSP birbirlerinin oylarını böldüler, aynı şekilde ANAP ile DYP oyları paylaştılar.   CHP, SHP ve DSP oylarının toplamı yüzde otuz dörttü. O tarihe kadar pek az kişinin tanıdığı Refah Partisinin adayı R.Tayyib Erdoğan oyların yüzde yirmi beşini alarak aradan sıyrılmış ve İstanbul Belediye Başkanı seçilmişti. O günden bugüne kadar İstanbul Belediye Başkanlığı AKP’nin elinde kalmış, bu geleneği Ekrem İmamoğlu bozmuştur.

Türk toplumunun daima mağdurdan yana tavır koyduğu tarih boyunca görülmüştür. 31 Mart seçiminden sonra mazbatası elinden alınan İmamoğlu mağdur olmuştur. İmamoğlu’nun 17 günlük başkanlığında yaptığı girişimler, haktan hukuktan yana tavrı; insanları etnik yapısına, inançlarına, siyasi görüşlerine ayrım yapmadan yaklaşması, onları bütünleştirici konuşmaları, sempatik tavırları umutların kesildiği anda bir lideri ortaya çıkardı.

Bundan böyle onun başkanlığı döneminde toplum Belediye Meclisi çalışmalarını canlı yayından öğrenecek,  israfın, yersiz harcamaların yapılmayacağını anlayacak, ihalelerin toplumun yararına olacağını görecek, her şeyden önce insanların kutuplaşmasını önleyecek…

Ekrem İmamoğlu’nun işinin hiçte kolay olmayacağı açıktır. Bu şehirde yaşayan iktidar dâhil tüm partilerin oyunu alan İmamoğlu tarihi güzelliğinden, anıtlarından, siluetinden uzaklaşmış, daha doğrusu betonlaşmış bir şehirde ne yapacak?

İşte asıl mesele de burada... Umarım akıl ve bilimsel görüş burada ortaya çıkacak ve çözülemez denilen sorunlar, gerçekçi projeler ile çözümlenecek…

Anlaşılan her şey çok güzel olacak…

 Bu yazı 1138 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI