istanbulescortsitesi
Bugun...


Erdem YÜCEL

facebook-paylas
Datça’da Baz İstasyonu Sorunu
Tarih: 05-10-2019 18:42:00 Güncelleme: 05-10-2019 18:42:00


İnsan sağlığının her şeyin önünde olduğunu kubul etmeyen kurum ve toplumlar olduğunu düşünmek bile istemiyorum. Bununla bereber yine de teknoloji veya çıkarlar uğrana insan sağlığını tehkiye atan, daha doğrusu zarar veren girişimlere kurum ve yönetimlerin karşı çıktığını da sanmıyorum.

İnsan sağlığını tehkiye atan teknolojik gelişimlerin başında baz istasyonları geliyor ve bunlar Türkiye’nin çoğu yerinde olduğu gibi küçük bir ilçe olan Datça’da da toplum sağlığına zarar veriyor. Datçalıların ve turizm amaçlı buraya gelenlerin yoğun olduğu, hatta Kazım Yılmaz İlkokulu ve restoranların yanı başında kurulan baz istasyonuna geçtiğimiz yıl okul velileri tepki göstermiş ve ne yazık ki ilçe yönetimi ve belediye onların tepkilerini duymazdan gelmişti.

Bu yıl da limanda, standların yanı başındaki baz istasyonunun oradaki ağaçları kurutmaya başlaması ve bazı isnsanların hastalanmasına, daha da ötesi yaşamlarını yitirmesine yol açmaktadır. Oysa antik kaynaklarda Datça’nın havasının, doğa şartlarının insan ömrünü uzattığı yazmaktadır.

O halde böylesine bir doğaya sahip olan Datça’da baz istasyonu kurarak insan sağlığına zarar vermenin önüne neden geçilmiyor?

Zaman zaman yazılı ve sosyal medyada şikayetler birbirini izlemiş, ne yazık ki; hiç bir sonuç alınamamıştı.

Bilimsel kişilere göre baz istasyonları toplunun genel nükleer radyosyon, cep telefonu, radyo dalgaları ve elektromanyetik alandan kaynaklanan ısınma etkisini birbirine karıştırmaktadır. Yabancı ülkelerde de kullanılan baz istasyonları insan sağlığına zarar verecek yerlerde değil, şehir dışında kurulmuştur. Ne yazık ki, bizim ülkemizde her şeyin kolayına kaçılarak toplmun yaşadığı yerlerde kurulmuştur.

Baz istasyonlarının yaydığı elektomanyetik dalgalar elektronik alan ile manyetik alanı oluşturmaktadır.

Bunun vebalini kim üstlenecek?

Yeri geldikçe sıkça sözünü ettiğimiz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin “Özel ve aile hayatına saygı hakkı” diye bir maddesi vardır. Bu maddeye göre “herkes özel ve aile hayatına, konutuna, sağlığına sahiptir” denilmiştir.

Yasal olarak kurulmuş baz istasyonları gibi haberleşme sistemleri insan sağlığına zaar veriyorsa bunun üzerinde durulmalı, haklı şikayetler dikkate alınmalıdır.


 


 


 


 Bu yazı 502 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI