Bugun...


Erdem YÜCEL

facebook-paylas
Bağlama üzerine
Tarih: 03-02-2019 17:33:00 Güncelleme: 10-02-2019 15:24:00


Türkiye’nin gündeminin hemen her gün değişmesine anlam veremiyorum.  Anlaşılan gündem değiştirmekte yeni bir politika taktiği olmalı..Hepimizin bildiği meşhur bir söz vardır; bir deli kuyuya bir taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış  diye…  Kısa bir süre öncede gündeme bağlama düşmüştü…

Türk halk musikisinin önemli sazlarından bağlama curadan büyük, meydan sazından küçük, gövdesiyle sapı 70 cm olan, mızrapla çalınan üç telli bir sazdır. Bağlamayı yapan veya çalan kişiye bağlamacı ismi verilmiştir. Atasözleri ve deyimlerde de bağlama ile ilgili pek çok söz vardır. Birisi günah çıkarırcasına konuşursa ona bağlama çalma denilir.

Bu defa bağlamadan söz etmemizin nedeni; Milli Eğitim Bakanlığı müzik derslerinin alt yapısını destekleme kampanyası başlatarak okullarda bağlama ve piyano dersleri verilmesini öngörmesiyle başladı. Bunun içinde de 3008 okula 3008 piyano ve 84,290 bağlama dağıtılacağı duyuruldu. Girişim güzeldi de sorun;  bağlama ve piyanonun nereden sağlanacağıydı.. Bizde çareler tükenmez;  çözüm hemen bulundu. İhale açılmadan, iktidara yakınlığıyla biline türkücü Yavuz Bingöl’ün Sanat Merkezi’nin yan kuruluşuna söz konusu enstrümanlar yapılan protokol ile sipariş edildi.  Yapılan protokol uyarınca Kars’ta Cevriye Tatış ortaokulunda yapılan törenle ilk adım atıldı.  Önümüzdeki yıllarda da bu kampanyanın daha da genişletileceği yetkilerce duyuruldu.

Müzik insanın içindeki duyguları uyandırır, düşünce ve sıkıntıları yok eder. Ludvig van Beethoven bakın ne kadar güzel söylemiş:

“Müzik ruhunu hareketlendiren, içimde güzel çiçeklerin açıldığı ve değersiz otların yeşermediği bir ülkeye benzer, ama ne yazık ki bunu anlayan insanlar çok az bulunur.”

Öğrencilere müzik kültürünün verilmesi güzel bir girişim ama çok sayıda açılan üniversitelerin, orta öğretimin yetersizliği ortadayken bağlama eğitimde bağlama çalarak yetişileceği mi sanılıyor?

Öğrencileri düşünceye ve bilime yönlendirecek felsefe, mantık, sosyoloji astronomi ve matematik başta olmak üzere birçok bilim dalının yetersizliği ortada… Dünya üniversiteleri arasında ismimiz geçmiyor. Acaba bağlama çalarak onlara yetişeceğimizi sananlar mı var?

 Yıllar önce öğrencilik yıllarında da müzik dersi vardı. O derste batı müziğinin önemini hocalarımız anlatır ve derslerde o müzikten örnekleri hit örnekleri bize dinletirlerdi. Hiç utmam Etem Üngör’ün müzik kitabının arkasında batı müziğin enstrümanlarını resimleri  ile isimleri vardı. Yıllar sonra izlediğim senfoni orkestralarındaki enstrümanları isimlerini daha o yıllarda öğrenmiştik.

Yakın tarihin ünlü filozoflardan Sakallı Celal’in dediği gibi doğuya giden bir geminin güvertesinde batıya doğru koşuyoruz…Bu yazı 527 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HAVA DURUMU
GAZETEMİZ

GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI