Bugun...


Erdem YÜCEL

facebook-paylas
Atatürk’ün isminden korkmak!..
Tarih: 27-02-2019 18:08:00 Güncelleme: 27-02-2019 18:08:00


Atatürk’ün büyüklüğünü zaman gösterecek…

Türkiye’de futbolun büyük bir sektör haline gelmesiyle birlikte eski stadyumların çoğu yıkılarak yerlerine yenilerin yapılması hız kazanmıştı. Buraya kadar her şey iyi ve güzeldi ama ortada bir gariplik vardı. Antalya Atatürk Stadı Antalya Arena; Afyon Atatürk Stadı Afyon Arena; Konya Atatürk Stadı Torku Arena; Bursa Atatürk Stadı Timsah Arena; Eskişehir Atatürk Stadı Es-Es Arena; Sakarya Atatürk Stadı Sakarya Arena; Antakya Atatürk Stadı Hatay Arena; Beşiktaş İnönü Stadı Vodafone Arena; Kocaeli İsmetpaşa Stadı Kocaeli Arena olmuştu.

İnsanın aklına çeşit çeşit sorular geliyor; bazıları Süper Lig’in altındaki liglerdeki illerin takımlarına yeni stadyumlar yaptırmak futbolumuz adına güzel de isimlerini değiştirmek; özellikle Atatürk ve İsmet Paşa’nın isimlerini silmek neyin nesi?

Bu yeni stadyumlar, Türkiye’nin kurucularının isimlerini gündemden çıkarmak için mi yapıldılar?    

Kim ne yaparsa yapsın, neyi düşünürse düşünsün hiç kimsenin gücü Atatürk ve İsmet İnönü’nün isimlerini bu ülkenin insanına unutturamazlar. Aydınların kalplerinden silemez, dudaklarından düşüremezler. Bugün dünyanın birçok ülkesinde Atatürk’ün ismini taşıyan anıtlar, meydanlar, caddeler vardır. Onları silmeye ise bazılarının gücü yetmez…

İngiliz tarihçilerinden, dünyaca ünlü A.Toynbee 1960 yılında yazdığı kitabında bakın ne demiş;

“Güney Müslümanlığı Eşarılık (Fas’tan Arabistan’a kadar uzanan bölge) bizim için tehlike olmaktan çıkmıştır. Bir şeyh satın alır, hepsini yönetirsiniz. Bizim için kuzey Müslümanlığı Maturidılık (İstanbul’dan Buhara’ya kadar uzanan bölge) tehlikelidir. Bunlar bilimle barışıktır. O nedenle her zaman Atatürk gibi bir asi çıkabilir. Önlemi şimdiden alınmalıdır.”

Çanakkale savaşını içeren belgesel ve dizilerde Atatürk’ün ismini en aza indirmek isteyenlere, hutbelerden ismini çıkaranlara en güzel yanıtı yıllar öncesinden Winston Churcill vermişti:

“Şu anda mağlubiyeti bütün damarlarımda hissetmekteyim. Çok üzgünüm. Oldukça mutluydum, umutluydum. Daha düne kadar Çanakkale bizimdir diyordum. Çünkü bu savaşı kazanmak için; askeri, parayı, cephaneyi, her şeyi hesaplamıştım. Hepsinde çok üstündük. Mutlaka yenecektik.

Yalnızca bir şeyi hesaba katmamışız… Mustafa Kemal’i…

Bağrımda İngiliz gururu olmasa, Türkleri alnından öpmek, onları ayakta alkışlamak isterdim.”

Son günlerde Almanya’da bir Japon cafesi halk için savaşmış tüm dünya liderlerinin resimlerine yer vermiş. Ancak Atatürk için hepsinden ayrı bir yermiş. Ancak Atatürk için hepsinden ayrı özel bir köşe açmış…

Nedense bazıları Atatürk ismini ağzına almaktan kaçınıyor, zorunlu durumlarda Mustafa Kemal demekle yetiniyor!..

Kurtuluş Savaşı öncesinde büyük Atatürk Çanakkale Savaşının parlayan yıldızıydı ve o savaşta kabul etseler de etmeseler de bir destan yazılmıştır. Anadolu’nun dört bir yanı İngiliz, Fransız, Yunan ve İtalyan işgaline uğramıştı. Milli Mücadele’nin ışığını yine Atatürk yakmış, Türk ırkını diriltmişti. Yaşamı savaş meydanlarında geçen Atatürk “Yurtta sulh, cihanda sulh” diyerek ilerideki günlere de ışık tutmuş, İsmet İnönü’de o büyük adamın yolundan yürümüştür. Ancak tek bir savaşta ömrü yetmediğinden yenik düşmüştür; o da cehaletle savaştır…

Türk ulusu Cumhuriyetimizin kurucusu, Atatürk’ü her zaman rahmet ve minnetle anacaktır. Ama onu anlayabilmek her kula nasip olur mu?

İşte bütün meselede bu noktada düğümleniyor…

Atatürk’ün ölümünün hemen ardından Ercüment Ekrem Talu Son Posta Gazetesinde (10 Kasım 1938) bakın ne yazmış:

“Atatürk öldü…

  O bir devirdi… Fakat o devir de kapanıyor.

  O bir devirdi… Fakat devirler de kapanıyor.

 O bir tarihti… Tarih de seyrediyor

Biz onu daima galip, daima muzaffer vaziyette görme alıştık. Onun için öldü dedikleri zaman inanmadık. Hâlâ da inanmak istemiyoruz.”

Atatürk’ün gerçek büyüklüğünü zaman gösterecektir…

 Bu yazı 361 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HAVA DURUMU
GAZETEMİZ

GÜNLÜK BURÇ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI