Bugun...


Aysel KIZILTAŞ

facebook-paylas
DOĞANIN ÇIĞLIĞI
Tarih: 13-02-2019 15:31:00 Güncelleme: 13-02-2019 15:31:00


Küçük, istek dolu, inci gibi damlalar

Sokaklarda, damlarda hep titreşir,

Ezgi söyler durmadan, ağıt yakar,

Sokaklarda, damlarda hep titreşir,

Küçük, istek dolu, inci gibi damlalar.

                Tevfik Fikret (Yağmur şiirinden)

 

           Ünlü şair ne güzel anlatmış yağmuru. Ama bu kış özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde yağmur dizelerindeki gibi güzel güzel yağmadı. Sel olup aktı. Hem de tahribatı azımsanacak gibi değil.

 

           Doğa fırtınalardan sonra türküsünü söylemeye başlar yakında. Yemyeşil yoncaların, çimenlerin arasından sarı beyaz papatyalar başlarını uzatıverirler. Baharla uyanan doğa, canlılara umut şarkıları söyletir. Meleşen kuzular, cıvıldaşan kuşlar, bahçeleri dolduran neşeli çocuklar... "Çok şükür bahar geldi!" Baharı hep böyle karşılardık çocukluğumuzda. Dört mevsimi de doya doya yaşardık. Kışı karı ile, baharları yağmuru, yazları sıcağı ile. Şimdilerde bakıyoruz da mevsimler birbirine karışmış. Yakında dört mevsimi de unutacağız. Mevsim normali diye bir ifade kalmadı. Küresel ısınma dünyamızı tehdit ediyor, hem de gizli saklı değil, açık açık.

         Doğayı süs ve manzara olarak görüyor çoğunluk. Doğa canımız. Hâlbuki varlığımızı borçluyuz doğaya. Kimyasal ilaçlar, yanlış atıklar, kullanılan zararlı yakacaklar, rant uğruna yok edilen yeşil alanlarla aslında kendi hayatımızı yok ediyoruz.

 

          Toplumlar, kültüre verdikleri değer ölçüsünde uygardır. Ama günümüzde gelişmiş toplumlar, dünyayı tehdit eden etmenlerin baş üreticileri. Ve ne yazık ki doğayı korumak kültürümüzün en başında gelmeli iken, gelişmiş ülkelerin attıkları adımlar insanoğlunu nasıl da ürkütüyor. Yakın zamanda dünyanın süper güçleri(!) ABD ve Rusya nükleer silahsızlanma anlaşmasını bozmadı mı? Stephen Hawking'in dediği gibi "Kendimize yeni bir gezegen mi arayalım?" Doğayı küstürdükçe, geri kazanmak için geç olmayacak mı? Albert Einstein yıllar önce "Arılar kaybolursa dünyanın sonu gelir" demiş.

 

           Akdeniz ve Ege'de bu kış yaşanan hortum ve sel felaketinin hasarı oldukça büyük. Karamsar bir tablo çizmek istemezdim ama yaşananlar, yaşayacaklarımızın işareti. Küresel boyutta önlemler alınmazsa dünyamızı el birliği ile kötü sona sürüklüyor olacağız. Hazırlanan raporlar hiç de iç açıcı değil. İklim değişikliği ve doğal afetler sadece gıda ve su krizlerini tetiklemiyor, insan hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Gelecekle ilgili karamsar düşünceler insanın ruhsal düzenini altüst ediyor. Büyük devletlerin çıkarları uğruna görmezden geldikleri, dünyanın sonunu hazırlıyor. Bugünün gençleri kadar bilinçli olamıyorlar. Gençlerden umutluyuz. Doğaya ve geleceğe sahip çıkacaklarını biliyoruz. Yeter ki büyükler onarımı olanaksız bir dünya bırakmasın onlara.

 

           Yazık olmasın dünyamıza ve geleceğimize. Yazık olmasın çocuklarımıza, gençlerimize. Büyükler, bizi hayal kırıklığına uğratmaktan vazgeçsinler. Dünyanın yaşanacak dünya olması için ellerinden geleni yapsınlar. Yaşam sevincimizi gölgelemesinler. Silaha yapacakları yatırımları dünyayı korumak için ayırsınlar ki gelecek nesiller barış içinde, huzurlu ve dengeli bir dünyada yaşasınlar.

 Bu yazı 768 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI