Bugun...


Aysel KIZILTAŞ

facebook-paylas
YUVAYA DÖNÜŞ
Tarih: 26-01-2019 14:07:00 Güncelleme: 26-01-2019 14:07:00


    Yahya Kemal Beyatlı "Ankara'ya gitmenin en güzel yanı İstanbul'a dönmektir," demiş. Şimdilerde yaşasaydı aynı şeyi söyler miydi? Şüpheliyim. Günümüzde İstanbul'un kargaşası ve keşmekeşi yaşamı nasıl da olumsuz etkiliyor.

     Benim için Amerika'ya gitmenin en güzel yanı "çocuklarımla hasret gidermek elbette." Dönüş hem çocuklardan ayrılık, hem de Datça'ya kavuşmanın karşıt duyguları ile karmakarışık bir ruh hali demek.

    Biraz zamanla insan kendisini alıştırıyor her duruma. Zaten öyle olmasa mutsuz anların içinde kaybolur gideriz.

     Ülkeye dönünce "Canım sıkılıyor, her şey ne kadar da monoton," deme şansımız yok. Dünyanın hangi ülkesinde böyle gündem var? Başka ülkelerde nadiren yaşanan olaylar burada sıklıkla karşımıza çıkıyor.

    Bugünlerde Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin hazırlıkları var. Ben kendi adıma ifade etmeliyim ki geçen birkaç seçimde duyduğum heyecanı ve umudu taşımıyorum. Sonu önceden belli bir romanı okumak, ya da filmi seyretmek gibi.

    Kadına, çocuğa şiddet hiç hız kesmiyor. Bu denli kültürel yozlaşma ve şiddet içinde kaldık mı hatırlamıyorum. Her gün verilen demeçler, yapılan yayınlar, uygulanan yaptırımlar olumlu sonuçlarını ne zaman verecek?    

     Ya son günlerde artan, doktora, öğretmene, hayvanlara uygulanan şiddete ne demeli? Bu denli sosyal ve kültürel erozyonu niye yaşıyoruz? İnsan insanca değerlerini kaybetmeye görsün...

    İnsan iyi ve kötü duyguları içinde birlikte barındırır, ancak iyi duyguların baskın çıkması lazım ki iyi insan olsun. Çocuk en önemli gelişim evresini ailesinin yanında geçirir. Anne babadan gördükleri çocuğun beynine ve kalbine işler. İnsan sevgisi, hayvan sevgisi, doğa sevgisi, memleket sevgisi ailede ve okulda yerleşir ve pekişir.

    Günümüzde görsel ve sosyal medyanın çocukları ve gençleri şiddete yönlendirmedeki payını da görmezden gelemeyiz.

     İnsan hayata, hayatı insana anlam katar. Hayatımıza güzel anlamlar katalım ki bize dönüşü de güzel olsun.

 

 Bu yazı 492 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI