Bugun...DÜNYA ŞİİR GÜNÜ 'DENİZE ŞİİR OKUYORUZ' ETKİNLİĞİ

Şiir Sokakta İnsiyatifinin çağrısı ile ’21 Mart Dünya Şiir Günü’n de ‘DENİZE ŞİİR OKUYORUZ’ etkinliği yapıldı.

facebook-paylas
Tarih: 21-03-2019 20:32

DÜNYA ŞİİR GÜNÜ 'DENİZE ŞİİR OKUYORUZ' ETKİNLİĞİ

Datça Havadis (Esmeri Alev Ekebaş)

Şiir Sokakta İnsiyatifinin çağrısı ile ’21 Mart Dünya Şiir Günü’n de ‘DENİZE ŞİİR OKUYORUZ’ etkinliği yapıldı.

Şiir, duygulardan, düşüncelerden, düşlerden, özlemlerden  süzülmüş yaşantı birikimleri olarak, şairlerin, sözcüklerin sözlük anlamlarına kimi zaman değişik anlamlar da yükleyerek, dil içinde özel bir dil yaratarak oluşturdukları, imgelerden, simgelerden, söz sanatlarından, ritimden, uyumdan vb. yararlanarak ortaya koydukları, okurda estetik duygular uyandıran yazın ürünüdür.Dünya Şiir Günü,  UNESCO şiirin insanlar arasında evrensel bir dil olarak yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla  1999 yılında ilan ettiği ve tüm dünyada kutlanan bir gündür. 

Datça Cumhuriyet Meydanı şiir severler, şairler, Datça halkı ile doldu. Cumhuriyet Meydanı’nın denize dönük merdivenlerine oturan yüze yakın insan, şiir dolu bir gün yaşadı. Denize karşı kurulan mikrofona, şairler, şiir okumak isteyenler, şiir kitabı koltuğu altında etkinliğe gelenler şiirler okudular. Çok sevdiğimiz dostlardan, şairlerden şiirler dinledik. Minik Alis’in içinde ki şair bu etkinlikte ortaya çıktı. İbrahim Çiftçioğlu, İsa İnan, Hüseyin Tüzün, Serdar Koçak,  Fulsen Türker,  gibi ablaları, ağabeylerinin arkasından doğaçlama kedisine yazdığı şiirini okudu ve çok alkış aldı.  Ben de ‘Yıldız Çölü’ şiir kitabımdan ‘ÇAĞRI’ adlı şiirimi okudum. Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar’da etkinlikteydi, etkinliğe katılanlarla sohbet etti. Kültür ve Sanat alanında yapmayı düşündüğü projelerden biraz bahsetti.

 Şiir Sokakta İnsiyatifi, Fulsen Türker yaptığı açıklamada şunları söyledi: ‘II Postino (Postacı)  filminde Mario, Pablo Neruda’ya karşı der ki: ‘Şiir onu yazana değil, ona ihtiyacı olana aittir. 21Mart Dünya Şiir Günü’n de  saat 12.00 de kolumuzun altında şiir kitapları Cumhuriyet Meydanı’n da buluştuk. Sırtımızı Datça’ya verip, yüzümüzü denize  döndük. Güneşe, bulutlara, kuşlara,  balıklara, karşı yakaya, bahara, denize şiirler okuduk’ dedi.

Datça’da 21 Mart Dünya Şiir Günü’n de şiir gibi bir gün yaşadık.
Editör: Celal Ersoy

Bu haber 250 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HAVA DURUMU
GAZETEMİZ

GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI