Bugun...DATÇA KLASİK TÜRK MUSİKİSİ TOPLULUĞUNDAN MUHTEŞEM KONSER

Datça Klasik Türk Musikisi Topluluğu, Konserini 24 Mart 2019 günü saat 15.00 de Hızırşah Yaşayan Tarih Kültür Sergi Evi’n de verdi.

facebook-paylas
Tarih: 26-03-2019 17:22

DATÇA KLASİK TÜRK MUSİKİSİ TOPLULUĞUNDAN  MUHTEŞEM KONSER

Datça Havadis (Esmeri Alev Ekebaş)

Datça Klasik Türk Musikisi Topluluğu, Konserini 24 Mart 2019 günü saat 15.00 de Hızırşah Yaşayan Tarih Kültür Sergi Evi’n de verdi.

(Hızırşah Taksiarhon Kilisesi’nde) ‘KARCIĞAR FASLI ve SOLO SARKILAR’ konserine musiki severler yoğun ilgi gösterdi.

Konseride. program 3 bölümden oluşuyordu.

Programın 1. bölümünde ‘Karcığar Pesrev’ ile başladı.  Beste: Tatyos Efendi Usul: Çifte Düyek . ‘Hüsnüne Etvarı Nazın Şan Senin’ Beste: Lemi Atlı Usul: Ağır Aksak eseri ile program devam etti.

Programın SOLOLAR bölümünde HANENDELER Suat Gürce ve Güngör Önder, Klasik Türk Musikisi Karcığar makamının en güzel eserlerini, büyüleyici sesleri ile icra ettiler. ‘Bir Yaralı Kuş Çırpınıyor Sanki Telinde’ Beste: Arif Bey Usul: Aksak Solist Suat Gürce ile başlayan konserin 2. bölümün de musiki severler tempo tutup, şarkıya eşlik ettiler. ‘Mutluluk Kapıyı Kapamış Bana’ Bestekarı Güngör Önder’in sesinden şarkıyı dinledik. Son bölüm ‘Gül Açar Bülbül Öter Yaz Geçer’ ve ‘Bağa Girdim Ay Çıktı Karşıma Bir Yar Çıktı’ eseri ile sona erdi.

Musiki severler, konseri çok beğendiler ve sanatçıları teker teker tebrik ettiler. ‘Bu konser bizi uçurdu, içimize huzur doldu. Muhteşem bir konserdi, çok keyif aldık’ dediler

SAZENDELER: Bendir Nurşen Çanga/ Ud Mustafa Dülger/ Kudüm Huriye Dülger /Keman Işık Sandalcı HANENDELER: Güngör Önder,/Suat Gürce, Karcığar Faslı ve Solo Şarkıları muhteşem bir akustiğin olduğu Hızırşah Yaşayan Tarih Kültür Sergi Evi’n de (Hızırşah Taksiarhon Kilisesi) icra etikleri konser çok beğenildi. Konserin kısa sürede tekrar edilmesi istendi.

   Fasıl, peşrev, nakış, şarkı, saz semaisi gibi parçaların belli bir sıraya göre çalınıp söylenmesidir. Türk musikisinde bir icra şeklidir. Çeşitli sazlar refakatinde bir koro tarafından icra edilir. Fasıllarda bir tek makamdan eserler çalınır, her fasıl bir peşrev ile başlar. Arkasından beste yahut semailer, daha sonra şarkılar icra edilir. Geniş manasıyla Fasıl, bir konser programıdır. Bu konserde eserler, aynı makamdan olmak şartıyla usul’lerine göre sıralanarak icra edilir.

Datça Klasik Türk Musikisi Topluluğu, icra ettikleri eserler ile musiki sevenlerin duygularına hitap ettiler. Yılda iki kez, bazen makamsal, bazen tematik konserler veren Topluluk, keyif veren, mutlu eden, muhteşem bir konsere daha imzalarını atmış oldular. 2010 yılında, üç amatör müziksever arkadaş bir araya gelerek kurulan topluluğun,  amaçları, Türk Musikisi konusunda, bilgi ve tecrübelerini paylaşıp, arttırmak, hem de hoşça vakit geçirmek için, sevdikleri klasik tarzda ki eserleri çalmaya başlamışlar.

Zaman içinde grup büyümüş. Çalışmalar olgunlaşınca ailelerinin ve yakın dostlarının bulunduğu toplantılarda eserlerini icra etmişler. Bir süre sonra toplantılara katılanlar çoğalınca icra Kültür Merkezi’ne taşınmış.
Editör: Celal Ersoy

Bu haber 205 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HAVA DURUMU
GAZETEMİZ

GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI